Junichi Watanabe

 

30 kwietnia 2014 roku w wieku 80 lat odszedł Junichi Watanabe, japoński pisarz pochodzący z Hokkaido, który zasłynął swoimi powieściami ukazującymi skomplikowane relacje damsko-męskie.

Watanabe z wykształcenia był… ortopedą! Jednak już na studiach w Sapporo opublikował kilka utworów w magazynie literackim. Na dobre pisaniu oddał się w 1969 roku, kiedy przeniósł się do Tokio. Decyzja okazała się trafna, gdyż już w 1970 roku jego powieść ”Światło i cień” została nagrodzona literacką nagrodą Naoki. Z ponad 50 powieści stworzonych przez Watanabe niezwykłą sławę zdobył ”Utracony raj” , który stał się bestsellerem w Japonii i Azji w 1997 roku, a na jego podstawie powstał film i serial telewizyjny. Książka opowiada historię romansu żonatego mężczyzny oraz zamężnej kobiety w średnim wieku. Wiele z jego utworów nawiązuje również do wątków biograficznych oraz poświęcone są tematyce medyczne, np. ”Za kwietnymi polami”.

W Sapporo znajduje się Muzeum Literatury Junichi Watanabe. Poza przybliżeniem zwiedzającym jego twórczości, można również zobaczyć szereg prywatnych pamiątek, odręcznych rękopisów oraz osobistych fotografii pisarza.