Kosmiczne ciężarówki

デコトラ (dekotora) skrót od „decoration truck”, to barwnie ozdobione ciężarówki w Japonii. Wewnątrz takich ciężarówek możemy znaleźć kolorową tapicerkę we wzory, co się zdarza wzory te przypominają markowe np z Louis Vuitton oraz żyrandole. Z zewnątrz ciężarówki te niczym nie przypominają oryginalnych kształtów, całe pokryte neonami i malunkami. Gdzieś pomiędzy robotem z science-fiction a salonem gier w Las Vegas znajdziemy styl tych ciekawych dzieł sztuki.

Dekotora | It Rolls.
Zdj ze strony: itrolls.wordpress.com

Początki ciężarówki dekotora mają w latach 70-tych XX w. Zainspirowani filmem Torakku Yarō przewoźnicy ryb w północno-wschodniej części Japonii, zaczęli dekorować swoje ciężarówki. Obecnego dopieszczenia wyglądu ciężarówek nie stosowano do lat 90-tych kiedy to części zaczęły być łatwiej dostępne. Te z lat 70-tych ulepszone były o części z amerykańskich pojazdów militarnych czy busów wycieczkowych.

Nie jest do końca wiadome czemu taki a nie inny styl wyglądu posiadają ciężarówki. Skąd pomysł na kryształowy żyrandol w środku, też nie mam pojęcia. Jest jednak opinia, że takie dekoracje sprawiają, że ciężarówki stają się bardziej personalne i swojskie. Kierowcy ciężarówek nie mają łatwej pracy, spędzają czasem tygodnie poza domem, śpią w samochodzie. Takie dekoracje pozwalają im polubić ich prace.

Co ciekawe wygląd ciężarówek przeniósł się w pewnym czasie także na rowery. Nie jest to oczywiście tak popularne i zapewne mało kto słyszał o takich rowerach, jednak istnieją i nazywają się デコチャリ (dekochari).

Gdybyście kiedyś jechali autostradą w Japonii może zauważycie jeden z takich pojazdów, cóż myślę, że ich wygląd w ich wypatrzeniu tylko pomaga.