Siódemka kojarzona jest z wieloma niezwykłymi rzeczami jak siedem cudów świata. Siódemka pojawia się też w powiedzeniach czy zwrotach. Mówimy za siedmioma górami za siedmioma lasami, mamy siedem dni w tygodniu. W czasach starożytnych, Pitagoras i jego uczniowie przypisywali siódemce moc magiczną. Czy siódemka jest niezwykła ? Zapewne nie ale pojawia się ona tez w kulturze japońskiej.
W buddyzmie ludzie wierzą w siedem reinkarnacji. W siódmy dzień od narodzin dziecka Japończycy świętowali, dziś nie zawsze się tak zdaża ale wiele rodzin nadal kultywuje te tradycję. Za to siedem dni oraz tygodni po śmierci Japończycy opłakują bliskiego. W Japonii jest też siedem bogów szczęścia – 七福神 (Shichi-fuku-jin), przedstawiani są najczęściej na łodzi pełnej skarbów zwanej 宝船 (takarabune). W skład siedmiu bogów wchodzi:
– Daikoku (大黒) bóg dobrobytu i farmerów,
– Bishamon (毘沙門) bóg wojowników i wojny,
– Ebisu (恵比寿) bóg dobrobytu i wędkarzy,
– ukurokuju (福禄寿) bóg długowieczności,
– Juroujin (寿老人) drugi bóg długowieczności, bo nigdy jej za mało ;),
– Hotei (布袋) bóg szczęścia,
– Benzaiten (弁財天) bóg muzyki.
Jak pisaliśmy w jednym z artykułów w Japonii istnieje coś takiego jak 七草 (nanakusa), czyli siedem ziół na siedem chorób.
Co ciekawe my Polacy zakładamy dwie porażki i potem trzeci sukces mówiąc sobie „do trzech razy sztuka”. W Japońskiej wersji powiedzenie brzmi 七転び八起き (Nana-korobi Ya-oki) znaczy ono siedem upadków, ósma próba, czyli aby nigdy się nie poddawać. Czy to oznacza, że Japończycy są bardziej zaparci od nas ?