Momijigari – polowanie na czerwone liście

Japonia w wyobraźni obcokrajowca maluje się w różnych barwach, ale jednym z popularniejszych obrazów, które może przywodzić na myśl jest drzewo wiśni w pełnym rozkwicie podczas hanami (花見). Jesienią równie magicznym doświadczeniem jest jednak podziwianie czerwonych liści klonów, czyli momijigari (紅葉狩) oznaczające dosłownie „polowanie na czerwone liście”.

Początek sezonu momiji ((紅葉) przypada na koniec września – wówczas w „polowaniu” uczestniczyć można na przykład na Hokkaidō. Później, na przełomie listopada i grudnia karmazynowe liście tłumie przyciągają turystów do Kioto, Nary czy Hiroshimy, której symbolem są liście klonu.

Wydawać by się mogło, że odpowiednikiem momijigari jest polska złota jesień – korzystając z pogodnych, jesiennych dni Polacy także chętnie udają się na spacery czy uwieczniają na zdjęciach zmieniające barwy liście. W Japonii jednak podziwianie momiji nierzadko przekształcane jest w bardziej zorganizowane wydarzenia – wydawane są na przykład mapki, które uwzględniają gdzie i w jakim czasie sezon karmazynowych liści ma się rozpocząć. Co więcej np. w Kioto w pobliżu świątyń nierzadko wyznaczane są specjalne trasy, w których można uczestniczyć wieczorami, żeby podziwiać podświetlone od dołu liście, co w otoczeniu tradycyjnych japońskich miejsc kultu nabiera jeszcze bardziej niezwykłego charakteru.

Źródło ilustracji: https://www.en-aomori.com/