Tanie podróżowanie – Kioto, cz. 3

 
W poprzednich częściach zostały omówione najbardziej opłacalne opcje podróżowania po Kioto – bilety jednodniowe umożliwiające tanie przemieszczanie się w rejonie centrum miasta i najsłynniejszych atrakcji turystycznych dawnej stolicy Japonii. Dziś coś dla bardziej wyrobionych podróżników – osób, które zwiedziły już najbardziej znane świątynie i są zainteresowane dotarciem do miejsc bardziej niedostępnych i rzadziej odwiedzanych przez masowych turystów i wycieczki zorganizowane.

Niewątpliwie warto się udać w rejon Takao, który położony jest głęboko w górach w północno-zachodniej części Kioto. Jest to obszar niezwykle atrakcyjny krajobrazowo – zwiedzanie głównych świątyń – Jingoji, Saimyōji oraz Kōzanji (znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO) można połączyć z krótkim trekkingiem po malowniczym wąwozie ciągnącym się wzdłuż rzeki Kiyotaki. To idealny cel podróży, jeżeli marzymy o oderwaniu się od cywilizacji, nawiązaniu bliskiego kontaktu z naturą, odetchnięciu świeżym, górskim powietrzem i uniknięciu hord turystów zalewających centrum Kioto. Jeżeli zależy nam na spokoju, należy unikać wizyt w tym rejonie w okresie kwitnienia wiśni i czerwienienia się klonów, gdyż wówczas i te rubieże stolicy gęsto wypełniają się zwiedzającymi.

Obszar Takao jest dobrym miejscem na całodniową wycieczkę, wówczas dobrze zaopatrzyć się w bilet jednodniowy na linię Takao-Keihoku autobusów JR (JR Basu), zwany Takao Furī Ichinichi Jōshaken w cenie 800 jenów. Karnet można nabyć w punkcie informacyjnym przy terminalu autobusowym zlokalizowanym po północnej stronie dworca Kioto (wyjście Karasuma). Bilet obejmuje przejazd w obie strony na odcinku dworzec Kioto-Toga-no-o (normalnie bilet w jedną stronę kosztuje 520 jenów), a po minięciu przystanku Kitano można wielokrotnie wysiadać i wsiadać z powrotem do autobusu. Zatem w drodze na górę Takao możemy przy okazji zwiedzić świątynie: Ryōanji, Myōshinji i Ninnaji oraz chramy Kitano Tenmangū i Hiraoka Hachimangū. Należy jedynie odpowiednio zaplanować podróż pamiętając, że sam przejazd na trasie dworzec Kioto-Toga-no-o zajmuje ok. 50 minut, a autobusy kursują zaledwie 2-3 razy na godzinę. Najbliżej Jingoji zlokalizowany jest przystanek Yamashiro Takao, do Saimyōji można przejść na piechotę z Jingoji w 10 minut (kierując się drogowskazami, urokliwa ścieżka wzdłuż rzeki) lub podjechać autobusem (przystanek Maki-no-o), natomiast ostatni przystanek w strefie biletowej – Toga-no-o położony jest blisko Kōzanji.

Wąwóz Hozu