Najpopularniejsze japońskie teleturnieje

 

Hitachi Odkryj tajemnice świata!Odkryj tajemnice świata!- Sekai Fushigi Hakken (世界ふしぎ発見)-  TBS – program edukacyjno-turystyczno-rozrywkowy, w całości sponsorowany przez firmę Hitachi. Emitowany jest od 1986 roku. Przy stole w studiu programu zasiadają paneliści (stały zespół-medialne osoby). Każdy z odcinków posiada formułę quizu i określony temat. Uczestnicy programu oglądają materiał  przygotowany przez reporterkę na temat wybranego zakątka świata, a następnie zadawane im są pytania, na które muszą z góry odpowiedzieć. Później na ekranie prezentowany jest materiał, który ukazuje prawidłową odpowiedź. Uczestnik, który wygra program otrzymuje w nagrodę- pamiątkę z danego regionu, państwa, miasta, którego dotyczył program. Program bardzo popularny w Japonii i wielokrotnie wyróżniano za rozwijanie turystyki. W Polsce nagrano odcinki na temat Mazur, Wieliczki, Malborka i Białowieży. Strona programu tutaj.

Super sztuczka SanmySuper sztuczka Sanmy- Sanma’s super karakuri TV (さんまのSUPERからくりTV) – TBS- program rozrywkowy emitowany od 1996 roku. Prowadzącym program jest Sanma Akashiya (słynny japoński komik i aktor). W każdym odcinku uczestniczy 8 panelistów (stały zespół-medialne osoby), którzy podczas programu muszą odpowiedzieć na 4 pytania.  Najpierw jest prezentowany materiał filmowy, a prawidłową odpowiedź zna wcześniej widownia. Pytania dotyczą wielu dziedzin życia. Bardzo popularny i śmieszny program. Strona programu tutaj.

Spróbuj zrozumiećSpróbuj zrozumieć- Tameshite Gatten  (ためしてガッテン)- NHK- program edukacyjno-rozrywkowy emitowany od 1995 roku. Program prowadzi dwóch prezenterów, którzy w każdym odcinku zapraszają do swojego studia 3 gości (osoby medialne). Podzielony jest on na kilka sekcji, w których emitowane są materiały filmowe dotyczące różnych ciekawostek np. jak ugotować makaron w 1 min. Po obejrzenie materiału goście wciskają tyle razy przycisk w ilu procentach zrozumieli prezentowany materiał (skala zrozumienia nazywa się Gatten dai). Strona programu tutaj.

Panel Quiz Attack 25Panel Quiz Attack 25 (パネルクイズ アタック25)- Asahi TV- program emitowany od 1975 roku. Bierze w nim udział 4 uczestników, którzy odpowiadają na pytania prowadzącego (w każdym odcinku inni uczestnicy). Za każdą prawidłową odpowiedź uczestnik zyskuje możliwość wyboru pola na tablicy osero (25 pól, gra strategiczna). Uczestnik, który zbierze najwięcej pól ma możliwość zagrać o wycieczkę do Europy, musi jedynie odgadnąć co przedstawiają prezentowane obrazki na ekranie. Strona programu tutaj.

Prawdziwa JaponiaPrawdziwa Japonia- Wafu Sohonke (和風総本家)- TV Osaka- program edukacyjno- rozrywkowy o japońskiej kulturze, tradycji i zwyczajach związanych z życiem codziennym. Nagrania odcinków programu odbywają się w bardzo znanej, tradycyjnej japońskiej restauracji Tsukiji jisaku. Program jest skonstruowany na zasadzie quizu. Zazwyczaj ukazywani są rzemieślnicy, którzy wykonują ciekawe zawody związane z kulturą japońską lub przedstawiana jest historia danego japońskiego przedmiotu, a także przedstawiane są wyniki poszukiwań śladów kultury japońskiej na całym świecie. Paneliści (stały zespół, medialne osoby) odpowiadają na pytania quizu i dowiadują się coraz więcej o swoim kraju. Ciekawostką jest to, że w każdym odcinku występuje słodki piesek Mamesuke. Strona programu tutaj.