Najwięcej stulatków jest w Japonii

 

Jak wiadomo Japończycy należą do grona najdłużej żyjących ludzi na świecie, jednak niewiele osób wie, że ponad 50 tysięcy Japończyków, to stulatkowie! Jak podaje ministerstwo zdrowia, 87% tej liczby stanowią kobiety.

Obecnie najstarszym człowiekiem na świecie oraz ostatnią żyjącą osobą, która urodziła się w 1898 jest mieszkanka Okinawy, pani Misao Okawa. Jest 30 zweryfikowaną osobą, która osiągnęła wiek 115 lat! Pani Okawa , nie kryje radości, że otrzymała specjalny certyfikat z Księgi rekordów Guinnessa. Zapytana o tajemnicę długowieczności odparła, że należy „uważać na zdrowie”.

Misao Okawa przyszła na świat 5 marca 1898 roku. Jej ojciec trudnił się szyciem kimon. W 1919 roku wyszła za mąż i doczekała się trojga dzieci, czworga wnucząt i sześciorga prawnucząt. Jej 90-letni syn, Hiroshi, twierdzi, że choć zapewne odziedziczył część genów po matce, to nie sądzi, by pobił rekord długowieczności.

Uważa się, iż sekretem długiego życia jest zdrowa żywność i sprzyjający klimat. Ale również spożywanie wszystkiego w umiarkowanych ilościach może być przepustką do długowieczności.

Leave Your Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *