111-letni Japończyk najstarszym mężczyzną na świecie!

 
Po śmierci dn. 8 czerwca br. 111-letniego Aleksandra Imicha – urodzonego w Częstochowie Amerykanina polskiego pochodzenia, najstarszym żyjącym mężczyzną został Japończyk – Sakari Momoi. Urodzony 5 lutego 1903 roku we wsi Ishigami (obecnie miasto Minami Sōma) w prefekturze Fukushima Momoi jest młodszy od Imicha o zaledwie jeden dzień!

Natomiast 116-letnia Misao Ōkawa (ur. 5 marca 1898 roku w Osace) – japońska superstulatka wpisana w 2013 roku do Księgi rekordów Guinnessa nadal pozostaje najstarszym żyjącym człowiekiem na świecie oraz najstarszą żyjącą Japonką. Ponadto jest jedną z pięciu osób na świecie urodzonych w latach 1800 i jedyną Japonką w tym gronie.

Obecnie pod względem liczby superstulatków (zarówno żyjących jak i zmarłych) Japonia zajmuje drugie miejsce na świecie, zaraz po Stanach Zjednoczonych. Jako przyczyny długowieczności Japończyków najczęściej wymieniane są: dobre geny, wysoki poziom opieki zdrowotnej, równość i homogeniczność społeczeństwa, dieta oparta o produkty roślinne wzbogacona o ryby i wodorosty oraz higieniczny tryb życia (spożywanie małych porcji pokarmów, łagodna aktywność fizyczna, przywiązywanie wagi do higieny i troska o zdrowie).