Najwyższy budynek w Japonii!

7 marca odbyła się ceremonia otwarcia nowego wieżowca w Osace- Abeno Harukas, który ma ponad 300 m wysokości! Jego budowa trwała 4 lata, a całkowity koszt wyniósł 130 mld jenów. Wieżowiec należy do korporacji Kintetsu- jednego z operatorów kolei zachodniej w Japonii.

Abeno Harukas posiada 60 pięter nad oraz 5 pięter pod ziemią. W wieżowcu znajduje się m.in. hotel Marriot International oraz dom handlowy Kintetsu, którego powierzchnia handlowa wynosi 100 tys. m2 i obejmuje piętra od -2 do 14.

W nowo powstałym wieżowcu znajduje się taras widokowy, z którego można zobaczyć Kioto, czy Kobe, jednak najwyższy obiekt widokowy w Japonii stanowi niepodzielnie Tokio Skytree. Ogromną wieżę nadawczą zbudowano w 2012 r. Jej ostateczna wysokość osiągnęła 634 m!  Jest to drugi najwyższy obiekt na świecie po Burdż Chalifa w Dubaju (828 m).

Budowa Tokio Skytree stanowiła nie lada wyzwanie, gdyż teren, na którym powstała był bardzo niestabilny. Paradoksalnie o wytrzymałości konstrukcji zadecydował element zwany shinbashira- centralna kolumna, którą stosowano w tradycyjnym japońskim budownictwie od wieków. W przypadku tej umieszczonej w Tokio Skytree jest to pusty w środku betonowy cylinder niezależny od zewnętrznej powłoki, w którego wnętrzu znajduje się winda oraz schody.