Reprezentacja Japonii w piłce nożnej mężczyzn

 

Narodowa drużyna piłkarska Japonii podlega Japońskiemu Związkowi Piłki Nożnej (JFA). Obecnie japońska reprezentacja jest jedną z najmocniejszych drużyn w Azji: kwalifikowała się do ostatnich 5 Mistrzostw Świata FIFA, zajęła 2 miejsce w Pucharze Konfederacji w 2001 r.  oraz rekordowo, wygrała 4 razy Puchar Azji!

Japoński zespół wystąpił po raz pierwszy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968 r. w Meksyku i od razu zdobył brązowy medal. Debiut na  Mistrzostwach Świata nastąpił dopiero 30 lat później. Obecnie trenerem  reprezentacji jest Alberto Zaccheroni. Kapitanem drużyny jest Yuji Nakazawa grający na pozycji środkowego obrońcy, który ma za sobą 85 występów w reprezentacji. Obecnie występuje w zespole Yokohama F. Marinos, podobnie jak drugi rekordzista w zakresie występów w reprezentacji- Shunsuke Nakamura (83 występy). Najbardziej popularnymi piłkarzami aktualnej kadry są:Keisuke Honda (występuje w CSKA Moskwa), Shinji Okazaki (grający 1. FSV Mainz O5) oraz Shinji Kagawa (występuje w Manchester United).

Zespół jest powszechnie określany  przez fanów i media jako Nippon Daihyo.  Posiada jeden z największych na świecie dochodów sponsorskich dla drużyny narodowej- ponad 84 mln PLN. Sponsorami reprezentacji są firmy m.in. Adidas, Kirin, Saison Card International, FamilyMart, JAL, Mitsui Sumitomo Insurance, Sony, Asahi Shinbun, Konami, Mizuho Financial i Audi.

Sukcesy reprezentacji Japonii w piłce nożnej mężczyzn:

Rok Turniej Wynik
1968 Letnie Igrzyska Olimpijskie (Meksyk) 3 msc.
1992 Puchar Azji (Japonia) 1 msc.
1996 Puchar Azji (Emiraty Arabskie) 5-8 msc.
2000 Puchar Azji (Liban) 1 msc.
2001 Puchar Konfederacji (Korea Płd., Japonia) 2 msc.
2002 Mistrzostwa Świata (Korea Płd., Japonia) 1/8 finału
2004 Puchar Azji (Chiny) 1 msc.
2007 Puchar Azji (Indonezja) 4 msc.
2010 Mistrzostwa Świata (republika Południowej Afryki) 1/8 finału