Ogród w stylu japońskim to przede wszystkim propozycja dla osób, które przede wszystkim cenią harmonię i naturę. W ogrodach japońskich dominuje woda lub żwir mający ją symbolizować. Mają one na celu naśladować fragment przyrody, nienaruszonej przez człowieka.
Mimo rosnącej popularności tego typu ogrodów w dalszym ciągu jest to propozycja orientalna i jednocześnie dosyć intrygująca. Ładny ogród w stylu japońskim w pewnością jest ciekawą alternatywą. Wiele z nich jest bardzo oryginalnych i zachwycających .Tradycja wystrojów ogrodów w stylu japońskim, sięga nawet IX wieku.
Cechą charakterystyczną dla tych ogrodów jest asymetria, gdyż w przyrodzie nie spotkamy wyrafinowanych kompozycji i skomplikowanych połączeń roślin. Wszystkie japońskie ogrody muszą być niezwykle zadbane, a przy ich prowadzeniu mamy do czynienia z ogromnym wkładem pracy cechującym się niezwykłą estetyką, z którą mamy do czynienia w czasie podziwiania tych oryginalnych ogrodów.
Wyróżniamy kilka stylizacji, ale najbardziej znane to Tsukiyama oraz Karesansui. Tsukiyama próbując opisać krótko, można by powiedzieć tak: obszerny krajobraz, zmieszczony na niewielkiej powierzchni. I tak właśnie jest. Cechami charakterystycznymi tego stylu są: głazy, kamienie, pagórki oraz wzniesienia, woda, w formie obszernych oczek wodnych oraz stawów o nieregularnych kształtach. Rośliny przeważnie używane w tym stylu są nieduże i zielone. Kwiaty spotykamy raczej sporadycznie. Wszystkie te elementy muszą wyglądać jak najbardziej naturalnie.