Origami to sztuka składania papieru, która wywodzi się z Chin. Uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską, gdyż rozwinęła się na terenie tego właśnie kraju. Nazwa origami pochodzi od dwóch słów: ori 折り – składać i kami 紙 – papier.
Historia origami
Sztuka ta powstała około roku 700 kiedy to tworzono z papieru dekoracje na ceremonie religijne. Później zaczęto przyozdabiać także domy. Do Japonii sztuka origami trafiła dzięki chińskim mnichom, którzy także nauczyli Japończyków jak produkować papier, będący wówczas bardzo cennym, drogim i trudno dostępnym produktem, gdyż sprowadzano go z Chin. W XVII wieku Japończycy opracowali własną metodę produkowania papieru (washi 和紙), co pozwoliło go rozpowszechnić i przyczyniło się do rozkwitu origami. W 1797 roku powstał pierwszy podręcznik do origami, w którym pokazano 49 sposobów składania żurawia, bowiem żuraw jest w Kraju Kwitnącej Wiśni symbolem szczęścia i życia.
Z czasem origami stało się przedmiotem nauczania w szkołach i jest nim po dziś dzień. Dzięki temu uczniowie mają okazję poznać np. podstawy geometrii. Sztuka ta jest popularna zwłaszcza wśród młodych dziewcząt. Na świecie spopularyzował ją w latach 50. XX wieku Akiro Yoshizawa. W Polsce propagatorem origami jest Masakatsu Yoshida.
Współczesne origami
Ostateczne reguły tworzenia origami powstały w XX wieku. Punktem wyjścia jest kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać. Mają natomiast powstać z niej figury przestrzenne. W internecie można znaleźć wiele stron, gdzie krok po kroku wyjaśnione jest, jak stworzyć poszczególne figury. Złożyć można dosłownie wszystko – od tradycyjnych kształtów, czyli roślin i zwierząt, po elementy krajobrazu, takie jak góry i budynki, czy nawet potrawy, słodycze, meble i ubrania.
źródła zdjęć: jpn.net, origami-club.com, alc.co.jp, japanese-tradition.com