Dzieci przynoszą szczęście w rodzinie. Zdrowe i silne dziecko było dawniej spełnieniem próśb do bogów. Niezależnie z którego kraju pochodzimy poród jest niebezpieczny i trudny, tym bardziej więc narodziny trzeba świętować.
W Japonii ważną i często do dziś obchodzoną tradycją jest świętowanie pierwszego „prawdziwego” jedzenia dziecka. Tradycja ta nazywa się お食い初め (okuizome) i sięga okresu Heian (od 794 do 1185n.e.). Po 100, 110 bądź 120 dniach od narodzin dziecka przygotowywane jest pierwsze jedzenie malucha. Tradycja ma na celu zapewnienie pomyślności dziecka w życiu aby nigdy nie zabrakło mu/jej jedzenia. Czasem „święto” to nazywane jest hashizoroe (przygotowanie pałeczek) bądź hashihajime (pierwsze pałeczki)
Tradycyjnie jedzenie dla dziecka jest podawane na specjalnej tacy. Kolory tacy grają tutaj dużą rolę. Całkowicie czerwona taca z zestawem miseczek jest przeznaczona dla chłopców, podczas gdy czarna z zewnątrz, czerwona w środku zastawa przeznaczona jest dla dziewczynek. W praktyce obecnie tace te nie są już dziś tak popularne. Zastępowane są mniej wykwintnymi tacami w tej kolorystyce bądź podkładkami.
Podstawowym manu podawanym dziecku jest zupa, trzy przystawki oraz jedna cała ryba, najczęściej leszcz morski. Jedzenie według tradycji podawane jest w specjalnej kolejności powtórzonej 3 razy. Brzmi ona następująco: ryż, zupa, ryż, ryba, ryż. Na końcu dziecku podawany jest kamień, dotyka się go pałeczkami a później przystawia pałeczki do dziąseł dziecka. Kamień ten musi pochodzić ze świątyni i nazywa się 歯がため (hagatame-ishi, kamień na silne zęby). Kolejność podawania jedzenia przestała mieć takie znaczenie w ostatnich latach. Aby uspokoić teraz zaniepokojonych dziecko przygotowanego jedzenia tak naprawdę nie je.