Pierwszy od 19 lat yokozuna japońskiego pochodzenia

 

Sumo to japoński sport narodowy, w którym zapaśnicy, czyli rikishi, walczą ze sobą na specjalnym okrągłym ringu zwanym dōhyō, i ten z nich, który jako pierwszy z niego wypadnie lub dotknie podłoża inną częścią ciała niż spód stopy, przegrywa.

Przed każdym turniejem sumo sporządzany jest ranking zawodników banzuke. Zapaśnik na samym czele tego rankingu zwany jest yokozuna. Jest to nie tylko tytuł oznaczający najlepszego zapaśnika sumo, ale również odpowiedzialna funkcja reprezentacyjna.

Od ponad 19 lat najlepszymi zawodnikami sumo z tytułem yokozuna zostawali rikisha, którzy urodzili się poza granicami Japonii, na przykład na Hawajach czy w Mongolii. Co prawda, aby otrzymać tytuł, musieli oni otrzymać japońskie obywatelstwo, jednak 25 stycznia 2017 r. wielkim echem odbiła się ceremonia nadania tytułu yokozuna rodowitemu Japończykowi, 30-letniemu zawodnikowi Kisenosato (widoczny na zdjęciu z uniesionymi rekami).

Podczas ceremonii wyraził swoją wdzięczność dla komisji za decyzję o nadaniu mu najwyższego tytułu oraz dla wszystkich, którzy pomogli mu w osiągnięciu obecnej pozycji. Kisenosato wygrał w zeszłą niedzielę noworoczny turniej sumo o Puchar Cesarza.

 

źródło: japantimes.co.jp