Telefony w Japonii

 

Sieć GSM nie jest dostępna w Japonii. Popularne są sieci  3G UMTS 2100 MHz, 3G CDMA 800 MHz i LTE. Większość obecnie dostępnych w Polsce telefonów w technologii 3G i 4G jest kompatybilna z wymienionymi japońskimi sieciami. Łączy się z siecią przy wykorzystanie polskiej karty SIM lub możemy wypożyczyć na lotnisku kartę SIM wraz z telefonem jednego z japońskich operatorów. Jeżeli jest to telefon, który posiada WIFI będziemy mogli z łatwością skorzystać z dostępnej sieci WIFI (rozbudowana sieć płatna i bezpłatna) i rozmawiać przez np. Skype.

Główne japońskie sieci komórkowe to:

– NTT Docomo,

– au by KDDI,

– Softbank (dawniej Vodafone, wcześniej J-phone).

 

Jak wypożyczyć telefon w Japonii?

Wiele firm ma swoje wypożyczalnie na międzynarodowych lotniskach, lecz istnieją również firmy, które mogą wysłać telefon lub SIM prosto do twojego hotelu! Zwrot telefonu może się odbyć na lotnisku, ale można także wysłać telefon pocztą do firmy, która nam go wypożyczyła.

Standardowa stawka wypożyczenia telefonu mieście się w przedziale: 250- 1000 jenów za dzień, czyli 10-40 PLN. Do tego dochodzi opłata za rozmowy: 70-200 jenów- 2.23-6.36 PLN za minutę rozmowy wychodzącej (przychodzące są za darmo). Aby wypożyczyć telefon potrzebujemy dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz karty kredytowej.

Gdy chcemy zakupić telefon i kartę prepaid musimy się przygotować na to, że nie będzie to takie łatwe jak w Polsce. Sprzedawcy w Japonii muszą zweryfikować tożsamość i miejsce zamieszkania klienta. Akceptowane są japońskie prawo jazdy, japoński paszport lub karta stałego pobytu. Tylko niektórzy sprzedawcy akceptują zagraniczne paszporty i adres hotelu, jako adres zamieszkania.

Telefon Prepaid kosztuje od 3000 jenów (ok. 100 PLN). Kwota ta może zostać wykorzystana na rozmowy, internet itd.  Okres ważności karty wynosi najczęściej 60 dni.

Gdy chcemy zakupić telefon na abonament: minimalny czas umowy obejmuje 2 lata- telefon w tym przypadku z reguły jest za darmo, możemy jednak zapłacić za telefon pełną cenę i ustalić warunki umowy z przedłużaniem umowy z miesiąca na miesiąc.

Telefon na abonament dostępny jest jedynie dla rezydentów, wymaga jest karta rezydenta i konto bankowe w japońskim banku.

Pomimo tego, iż praktycznie każdy mieszkaniec Japonii posiada swój telefon komórkowy, nadal można skorzystać z automatu telefonicznego. Jasnozielone lub szare automaty można znaleźć na dworcach, przed sklepami, na ulicach. Automaty przyjmują zarówno monety, jak i karty telefoniczne. Większość (głównie szare) posiadają funkcję informacji w jęz. angielskim. Można regulować ich głośność i przyciskiem alarmowym wezwać policję, straż pożarną i pogotowie. Z większości można dzwonić za granicę.

Rzadkością są, ale nadal istnieją automaty o kolorze różowym, które jednak służą jedynie do rozmów krajowych i działają po wrzuceniu monety 10-jenowej.