W zdrowym ciele, zdrowy duch czyli Japońskie poranne ćwiczenia

Japonia jest znana z niskiego krajowego wskaźnika BMI. Japończycy przykładają dużą wagę do zdrowia. W szkołach rodzice dokładają starań aby dzieci dostały dobre śniadania, szykując bento. Oprócz dobrze zbalansowanej diety, ważne w utrzymaniu zdrowego trybu życia są ćwiczenia.

ラジオ体操 (rajio taisō) to poranne ćwiczenia do wykonania z radiem. Bardzo popularne są wśród osób starszych oraz dzieci. W podstawówce dzieci podczas wakacji letnich dostają karty, które są odznaczane za każdy dzień ćwiczeń. Bardzo ważne jest to, że ćwiczenia odbywają się o 6:30 rano! Można je wykonywać samemu w domu słuchając radia bądź przejść się do parku. W wielu parkach w Japonii o godzinie 6:30 można spotkać grupkę wspólnie ćwiczących mieszkańców. Ćwiczenia razem z muzyką, która leci w tle, emitowane są przez stację radiową – NHK i trwają około 10 min. Ćwiczenia mają na celu rozgrzać i rozciągnąć ćwiczącego.

Moreover, it has been proven that doing radio calisthenics for a long time is good for health and can also help promote mental health.   References The old men who participate and insist on voluntary participation type calisthenics have not only increased their FPSE (Fall-Prevention Self Efficacy scale), but also improved their mental health   It's recommended that you do easy stretches in your rest time, rather than getting up early to do calisthenics every morning. Especially for those sedentary modern office workers who have a lot of desk jobs to deal with, how about straightening up your back first, and try to do radio calisthenics while watch videos!

Po raz pierwszy ćwiczenia pojawiły się w Japonii w 1928 roku i zostały zainspirowane podobnym programem z USA. Na początku mieszkańcy nie wiedzieli, jak wykonywać ćwiczenia, gdyż mieli tylko dostępne polecenia głosowe. Z pomocą przyszli listonosze, którzy zaczęli roznosić rozpiskę graficzną ćwiczeń.

zdj. ze strony: fitnespic.pw