Postapo i króliczki, czyli witamy na Ōkunoshimie

W prefekturze Hiroszima, w obrębie Parku Narodowego Seto Naikai, na Morzu Wewnętrznym, znajduje się niewielka (jej obwód to niecałe 4,5 km) wysepka (大久野島). Jednak ze względu na swoich nietypowych mieszkańców, znana jest ona także jako Usagi Shima (うさぎ島) – Wyspa Królików. Nie do końca pewne jest, jak zwierzęta dostały się na wyspę – jedna z teorii głosi, że pierwsze osiem królików zostało przywiezionych i wypuszczonych w latach 70. przez grupkę dzieci, które przyjechały w to miejsce na wycieczkę. Ponieważ na wyspie nie żyją żadne drapieżniki, króliki zaczęły rozmnażać się w ekspresowym tempie, ostatecznie osiągając populację liczącą niemal tysiąc osobników. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to jedno z najbardziej uroczych miejsc, jakie można by sobie wyobrazić – gdy tylko stawiamy stopę na terenie wyspy, otaczani jesteśmy przez wszelkiego rozmiaru i koloru króliczki, domagające się jedzenia.

 

Jednak Wyspa Królików kryje w sobie mroczną historię – ok. 1925 roku została ona wybrana przez dowództwo wojskowe na lokalizację fabryki broni chemicznej. Nadawała się do tego celu wręcz idealnie – pokrywające znaczną część wyspy góry ukrywały działania wojska przed oczami ciekawskich. Po wysiedleniu mieszkańców rozpoczęła się budowa kompleksu, który składał się m. in. z elektrowni, magazynu oraz budynków fabrycznych, a dwa lata później rozpoczęto tam produkcję gazu musztardowego oraz łzawiącego. Samo istnienie wyspy utrzymywane było w ścisłej tajemnicy – aż do 1945 r. próżno było jej szukać na mapach przedstawiających Morze Wewnętrzne. Gdy II Wojna Światowa dobiegła końca, rozpoczęto likwidację ośrodka, a w 1988 roku na Ōkunoshimie otwarto Muzeum Trującego Gazu.

Militarna historia wyspy, ruiny opuszczonej fabryki, szpitala, boisko, na którym od lat nikt nie zagrał żadnego meczu, a także bujna roślinność, zagarniająca wszystko, co napotka na swej drodze sprawiają, że na Ōkunoshimie panuje prawdziwie postapokaliptyczny klimat. Momentami aż ciężko uwierzyć, że właśnie to miejsce stało się domem dla jednych z najbardziej uroczych zwierząt na świecie.

Jak dotrzeć na Wyspę Królików? Najprościej będzie dojechać pociągiem do portu Tadanoumi, a stamtąd popłynąć promem. W Tadanoumi możemy także zaopatrzyć się w jedzenie dla królików – koniecznie pamiętajcie, żeby zachować opakowanie, bowiem potem możecie wymienić je na pamiątkową pocztówkę.

 

źródła zdjęć: qkamura.or.jp, thejapaneseshop.co.uk, materiały własne