Poznaj Kitty White!

 

Jedna wizyta w sklepie z dziecięcymi zabawkami wystarczy, aby zapoznać się z obecnie najbardziej znanymi postaciami z bajek. Niepodzielnie od kilku lat na rynku polskich, jak i na całym świecie panuje pochodząca z Japonii postać Kitty White, główna bohaterka japońskiego anime pt. Hello Kitty. Szał na punkcie tej postaci na rodzimym gruncie jest tak ogromny, że niemal w każdym miejscu można spotkać jej wizerunek. Stała się pierwszoplanową postacią jednego z kierunków współczesnej japońskiej popkultury- kawaii (wszystko co słodkie i urocze). A w 2004 roku Kitty pełniła funkcję junior ambasadora UNICEF-u!

Pierwszy produkt Hello KittyUNICEF

Postać tę wymyśliła japońska spółka Sanrio w 1974 roku. Po raz pierwszy Kitty, kot domowy rasy bobtail pojawił się na małej, plastikowej portmonetce. W 1990 roku firma Sanrio uruchomiła lunapark w jednej z dzielnic Tokyo, w którym jedną z sztandarowych postaci firmy uczyniono właśnie Kitty.  Na przełomie lat 1993-94 w TV Tokyo wyemitowano serial anime o Kitty. Jednak niewątpliwą dużą  popularność przyniosło Kitty wyznanie znanej japońskiej  piosenkarki, Tomomi Kahara w jednym z talkshow w 1996 roku. Przyznała ona, że uwielbia postać Kitty i wszystko co jest z nią związane. Wtedy też rozpoczęła się masowa produkcja wszelakich gadżetów, gier komputerowych, ubrań, biżuterii, jedzenia w kształcie Hello Kitty i wielu wielu innych rzeczy…

Kitty nie jest już taka młoda… W następnym roku skończy 40 lat!  A co najdziwniejsze: Kitty nie jest Japonką! Jej cała rodzina pochodzi z Wielkiej Brytanii i mieszka na przedmieściach Londynu.  Kitty ma również siostrę bliźniaczkę- Mimmy. Odróżniają je jedynie kokardki- Kitty nosi czerwoną na lewym uchu, natomiast Mimmy żółtą na prawym uchu. Mama Kitty jest pianistką, a do tego świetnie gotuje. Kitty ma również chłopaka- Dear Daniela, który podróżuje ze swoim ojcem-fotografem po Afryce.

ZamekSzpital Hello Kitty

Na Tajwanie powstała restauracja tematyczna Hello Kitty Sweet, w której wystrój, jedzenie, dosłownie wszystko odnosi się do postaci Kitty. Również na Tajwanie powstał szpital (!) Hello Kitty, odpowiedzialny za przyjmowanie porodów i opiekę nad noworodkami. W Korei istnieje kilka kawiarni Hello Kitty, powstało auto z jej wizerunkiem, a w Chinach- zamek Hello Kitty. W dzielnicy Shibuya w Tokio znajduje się statua Hello Kitty. Słynna kontrowersyjna piosenkarka, Lady Gaga w jednej z sesji wystąpiła w sukience z maskotek Hello Kitty, a firma Swarovski wyprodukowała specjalną linię biżuterii.

Pomimo, iż obecnie istnieje szereg innych popularnych postaci bajkowych, Kitty White utrzymuje swoją pozycję. Jest sympatyczna i radosna, jej wygląd zmienia się zależnie od pór roku lub ważnych świąt. Dziewczynki w Japonii uwielbiają Hello Kitty, ale ich mamy, które nieraz także z nią dorastała również mają sentyment do tych cukierkowych torebeczek i słodkich portmonetek.