Przewodnik po prefekturach – Akita 秋田

 

Prefektura Akita zlokalizowana jest na północy wyspy Honsiu i leży nad Morzem Japońskim. Sąsiaduje z 4 innymi prefekturami: Aomori na północy, Iwate na wschodzie, Miyagi na południowym wschodzie i Yamagata na południu. Zamieszkuje ją około 1,02 miliona ludności. Stolicą prefektury jest miasto Akita.

Akita w przeszłości

Prefektura składa się z dawnych prowincji Dewa i Mutsu. Akita pozostała odizolowana od reszty Japonii przez łańcuchy górskie Ōu i Dewa aż do VII wieku, kiedy to Abe no Hirafu podbił lokalne plemiona Ezo, dając początek „japonizacji” okolicy. W 733 zbudowano zamek, dzisiejszy zamek Akita, a region został bazą wojskową przy działaniach mających na celu wypędzenie ludności Ezo z północnego Honsiu. Dzisiejsze granice prefektury ukształtowały się podczas restauracji Meiji w 1871.

Warto zobaczyć

  • gorące źródła – do najsłynniejszych kompleksów można zaliczyć źródła Tamagawa w dzielnicy Senboku, które mają największy przepływ wody ze wszystkich gorących źródeł w całej Japonii

  • Kakunodate 角館 – dawna wioska samurajska, kiedyś był tu również zamek, ale do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie domostwa

  • Tazawa-ko, najgłębsze jezioro w Japonii

Dumy prefektury

  • uważa się, że słynna poetka, twórczyni wierszy waka, Ono no Komachi, urodziła się w mieście Ogachi w południowowschodniej części prefektury.
  • psy rasy Akita, tej samej, do której należał słynny Hachiko

  • lokalny klimat jest bardzo korzystny dla rolnictwa, więc prefektura słynie z ryżu, szczególnie odmiany komachi. Odmiana ryżowej wódki nihonshū z Akity również jest wyjątkowo smaczna.
  • Akita bijin 秋田美人- według Japończyków, prefektura ta słynie również z wyjątkowo dużej liczby pięknych pań
  • kiritanpo – potrawa będąca specjalnością regionu. Jest to ubity ryż uformowany w cylindry nadziane na cedrowe patyczki, które są następnie opiekane na ogniu. Jest to składnik dania zwanego kiritanponabe, czyli kociołka z wywarem, kurczakiem, mięsem i warzywami.

 

źródła zdjęć: homemate.co.jp, cuta.jp, kiri-san.com, onsenguide.com