Przewodnik po prefekturach – Hokkaidō 北海道

W tym cyklu artykułów będziemy przedstawiać poszczególne jednostki podziału terytorialnego w Japonii, czyli prefektury (jap. ken 県) – odpowiedniki polskich województw. Ze względu na panujące ostatnio temperatury, zaczniemy od prefektury, w której temperatura jest najniższa w całym kraju, czyli najbardziej wysuniętym na północ Hokkaidō 北海道.

Jest to prefektura będąca jednocześnie osobną wyspą, drugą co do wielkości w Japonii, tuż po Honshu. Co ciekawe, obie wyspy łączy podwodny tunel kolejowy Seikan Tonneru. Stolicą prefektury i jednocześnie największym miastem jest Sapporo, znane większości z zimowych igrzysk olimpijskich w 1972 roku.

Niektórzy twierdza, że klimat na Hokkaidō nieco przypomina ten w Polsce – zimy są chłodne, z dużymi opadami śniegu, a lato również nie rozpieszcza temperaturą, która wynosi wtedy średnio 22 stopnie. Północna część Hokkaidō to tajga, więc opady śniegu wynoszą nawet 11 metrów. Sprawia to jednak, że ta prefektura jest rajem dla miłośników sportów zimowych.

Dzięki dużej powierzchni nadającej się pod uprawę, Hokkaidō słynie z produktów żywnościowych. Na pierwszym miejscu popularnych przysmaków znajdują się owoce morza, których można spróbować na wielu rybnych marketach, na przykład w Sapporo. Pola uprawne to także większe możliwości hodowli zwierząt. Nic dziwnego, że jest to prefektura słynąca z nabiału i mleka, gdzie powstaje aż 60% całej japońskiej produkcji! Dla miłośników konkretniejszych doznań kulinarnych polecamy skosztowanie słynnej potrawy regionu, jingisukan. Jest to baranina własnoręcznie przyrządzona na kopułowym grillu na środku stołu. Na koniec nie sposób nie wspomnieć o piwie. W Sapporo znajduje się warzelnia piwa słynnej marki Sapporo, otwarta już w 1876 roku.

Zwiedzając Sapporo, zimą koniecznie trzeba zobaczyć najsłynniejsze wydarzenie tego regionu, Sapporo Snow Festiwal (Sapporo Yuki Matsuri 札幌雪祭り). Można wtedy podziwiać niezwykłe lodowe i śnieżne rzeźby, mierzące nawet 15 metrów wysokości i 25 metrów szerokości oraz bawić się na śnieżnych zjeżdżalniach.

 

źródła zdjęć: event.exfly.com, travel.ettoday.net, hokkaido1.jp, shiritai-mainichi.com