Rekordowa reprezentacja (Olimpiada w Soczi 2014)

 

Na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi, które zaczynają się już 7 lutego z Japonii wybiera się ekipa 113 sportowców. Jednak pierwszy raz w historii podczas zimowej olimpiady w ekipie tego kraju przeważają kobiety!

Pomijając zimowe olimpiady organizowane w Japonii (Sapporo 1972, Nagano 1998) jest to jak do tej pory największa japońska ekipa w historii. W ekipie jest 65 kobiet i 48 mężczyzn. Niewątpliwie na przewagę liczebną kobiet miał wpływ awans 21-osobowej żeńskiej drużyny hokejowej.

Z największą nadzieją na medal Japończycy spoglądają na łyżwiarzy figurowych Mao Asada i Yuzuru Hanyu, rywalizującą w skokach narciarskich Sarę Takanashi oraz startujących w łyżwiarstwie szybkim Keiichiro Nagashima i Joji Kato. Jednak po cichu Japończycy liczą, że w Soczi medalistów będzie więcej niż w Nagano (10 medali). Dlatego będą równie mocno kibicować sportowcom startującym w kombinacji norweskiej oraz snowboardzie.

Kapitanem japońskiej reprezentacji został 41-letni Noriaki Kasai. Będą to dla niego siódme zimowe igrzyska olimpijskie, co w Japonii stanowi absolutny rekord!

Japońska reprezentacja nie będzie jednak najliczniejszą podczas olimpiady w Soczi. Rekord został pobity przez amerykańska drużynę, którą będzie liczyła 230 sportowców! Również gospodarze wystawią liczną reprezentację- 223 sportowców. Polska ekipa także pobiła swój rekord- na olimpiadzie walczyć będzie 56 polskich sportowców!

Na pewno warto wspomnieć o rekordowej kwocie przeznaczonej przez Rosję na organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi- już jest to kwota ok. 50 mld dolarów…