Najwyżej cenionym daniem z surowej ryby jest w Japonii sashimi jap. 刺身. Zgodnie z filozofią minimalnej ingerencji w naturalną postać potraw, przygotowywanie sashimi nie polega na chemicznej czy cieplnej obróbce ryby. Istotą dania jest umiejętne wykrojenie najsmaczniejszych kawałków, a także podanie ich w sposób, który zrobi wrażenie na konsumencie. Oczywiście, sposób czyszczenia i cięcia ryby różni się w zależności od przygotowywanego gatunku. Aby móc sprostać wysokim wymaganiom sztuki oprawiania surowej ryby, japońscy mistrzowie posługują się wieloma rodzajami noży zwanych hōchō 包丁, których ostrza mogą osiągać nawet 40 cm długości.
W Japonii liczby nieparzyste uchodzą za szczęśliwe, dlatego też zwykle na talerzu podaje się nieparzystą liczbę kawałków sashimi. Są one przycięte do odpowiedniej wielkości (ok. 3x2x1cm) tak, aby można było łatwo zjeść cały kawałek za jednym razem. Mięso rybie podawane jako sashimi jest nieprzyprawione. Każdy wedle uznania dodaje sosu sojowego oraz wasabi. Częstym dodatkiem do sashimi jest biała rzodkiew daikon pocięta w drobne nitki. Jej działanie bakteriobójcze ma zapobiegać ewentualnym zatruciom, jakie mogłoby spowodować spożycie surowej ryby, chociaż zamawiając sashimi w Japonii nie ma się czego obawiać – rygorystycznie przestrzegane są zasady higieny, a trafiająca na stół surowa ryba jest niezwykle świeża.
Sashimi, podobnie jak sushi, jest daniem zarezerwowanym na wyjątkowe okazje. Japończycy nie zajadają się na co dzień surową rybą, chociaż pewnie gdyby mogli sobie na to pozwolić, jedliby pyszne sashimi codziennie. Jeśli jesteście ciekawi, co tak naprawdę na co dzień jedzą Japończycy, zapraszamy do serii naszych wpisów poświęconych temu zagadnieniu.