Seifuku 制服- japońskie mundurki szkolne

Japonia wprowadziła mundurki szkolne pod koniec XIX wieku. Obecnie mundurki szkolne są powszechne w publicznych i prywatnych systemach szkolnych.

W większości szkół podstawowych uczniowie nie muszą nosić mundurków do szkoły. Tam, gdzie są one wymagane, wielu chłopców nosi białe koszule, krótkie spodnie i czapki. Młodzi chłopcy często ubierają się bardziej formalnie do zdjęci klasowych niż w inne dni roku szkolnego. Dziewczęce mundurki mogą zawierać szarą plisowaną spódnicę i białą bluzkę. Czasami strój marynarza jest używany dla dziewcząt. Jednolite kody mogą się różnić w zależności od sezonu, aby pracować z otoczeniem i okazją. Często chłopcy i dziewczęta noszą jaskrawo kolorowe czapki, aby zapobiec wypadkom drogowym. Normalne jest noszenie mundurków poza terenami szkoły. Jednak to wychodzi z mody i wielu uczniów na mieście nosi swoje normalne ubrania.


Japońskie tradycyjne mundurki gimnazjalne oraz licealne składają się z wojskowego stylu dla chłopców i stroju marynarza dla dziewcząt. Te mundurki opierają się na formalnym stroju wojskowym z epoki Meiji, wzorowanym na mundurach marynarki w stylu europejskim. Strój marynarza zastępuje niepodzielną hakamę (andon bakama 行 灯 袴) zaprojektowaną przez Shimodę Utako 下田 歌子 w latach 1920–1930. Chociaż ten styl jest nadal w użyciu, wiele szkół przerzuciło się na bardziej zachodni styl mundurków. Składają się one z białej koszuli, krawata, marynarki lub kamizelki ze szkolnym logo oraz dopasowanych spodni (często nie w tym samym kolorze co kamizelka lub sweter) dla chłopców i białej bluzki, krawata, marynarki ze szkolnym logo oraz spódnicą dla dziewczynek.

Źródła zdjęć: clothingfromjapan.com; sapporonichidai.ed.jp