Ceremonia osiągnięcia dojrzałości – seijinshiki 成人式

W drugi poniedziałek stycznia wszyscy Japończycy, którzy skończyli 20 lat (a dokładniej ー ci, których 20. urodziny wypadały po 2 kwietnia roku ubiegłego lub odbędą się przed 1 kwietnia bieżącego roku) obchodzą ceremonię osiągnięcia dojrzałości (成人式, seijinshiki). W tym zatem roku uroczystość przypada na 13 stycznia. Tzw. seijin no hi (成人の日), czyli dzień dorosłości, jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Został ustanowiony w roku 1948 i przez pierwsze 52 lata było to święto stałe, celebrowane 15 stycznia. Od 2000 roku wypada ono w drugi poniedziałek stycznia. Tego dnia każdy 20-letni Japończyk wchodzi w świat dorosłych i od tego momentu staje się pełnoprawnym obywatelem, który może legalnie kupować alkohol i papierosy. Jeszcze pięć lat temu otrzymywali oni także uprawnienia do głosowania, jednak wiek ten został obniżony ー obecnie prawa wyborcze nabywa się w Japonii wraz z ukończeniem 18. roku życia.

Historia ceremonii

Ceremonia wywodzi się z okresu Nara (710–794), kiedy to odbywała się ceremonia genpukushiki, wraz z którą 15-latek stawał się oficjalnie dorosłym – uczestnik ceremonii otrzymywał często nowe imię, a także „dorosłe” uczesanie i ubranie.

Uroczysty strój

Dzień Dojrzałości jest jednym z niewielu dni, kiedy można zobaczyć bardzo dużo młodych kobiet ubranych w specjalnie na tę okazję uszytych kimonach. Kimona te, zwane furisode, mają bardzo długie, przyciągające uwagę rękawy, a sama tkanina jest bogato zdobiona w motywy kwiatowe. Rzadko kiedy kimona na tę okazję przyodziewają mężczyźni, jednak aby uczcić w sposób szczególny tradycję, chłopcy zakładają dwuczęściowy strój, który składa się z hakama (szerokie plisowane spodnie) i haori (rodzaj japońskiego płaszcza z długimi rękawami). Coraz częściej można jednak zobaczyć młodzieńców w garniturach.

Mroźna niespodzianka

Mniej więcej raz na dekadę w zimniejszych regionach Japonii – na przykład na Hokkaido – w czas święta seijinshiki spada śnieg. Nic dziwnego, w końcu to środek zimy. Jednak barwne stroje, a często raczej uczestniczki nie przyzwyczajone do paradowania w tradycyjnych kimonach, miewają problemy z radzeniem sobie w kapryśną pogodą.

Przebieg dnia osiągnięcia dojrzałości

Dla wielu młodych kobiet Dzień Dojrzałości rozpoczyna się już o 4 rano wizytą w salonie piękności. To właśnie tam układane są skomplikowane fryzury i robiony makijaż, a także następuje ubranie uczestniczki w kimono. Ceremonia odbywa się w odpowiednim urzędzie miasta bądź dzielnicy. Wysoki rangą urzędnik deklaruje, że od tego dnia zgromadzona młodzież staje się dorosła. Po wizycie w urzędzie następuje czas na modlitwy w świątyni, aby potem udać się na wspólne świętowanie z bliskimi.

źródła zdjęć: niihama.mypl.net, kimono-saganoya.com