Shichi-go-san (jap. 七五三, dosłownie ”siedem-pięć-trzy”) jest to, jak sama nazwa wskazuje, święto dzieci w wieku trzech, pięciu i siedmiu lat. Wypada co roku 15 listopada, lecz obecnie często obchody przekładane są na weekend sąsiadujący z tą datą. Tradycja Shichi-go-san wywodzi sie z epoki Heian (794-1185), kiedy to jedynie arystokraci celebrowali rozwój i wiek swoich dzieci. Później przyjęła się wśród rodzin samurajskich. Obecną formę przybrało dopiero w epoce Meiji i stało się pierwszą okazją dla dziecka, aby założyć tradycyjny japoński stój.
W tym dniu do świątyń shintoistycznych przybywają wraz z rodzicami dzieci w wieku 3 lat obojga płci, 5-letni chłopcy oraz 7 letnie dziewczynki. Dziewczynki ubrane są w piękne kimona, niezwykle kolorowe i bogato zdobione, natomiast chłopcy mają na sobie tradycyjne hakama (szarawary) lub specjalnie dopasowane garniturki.
Dzieci w ramach rytuału przejścia obmywają rączki specjalnym czerpakiem, wrzucają pieniążki do skarbonki w świątyni, dzwonią w dzwon i oddają bóstwu pokłon. Rodzice kupują dzieciom w tym dniu tradycyjne długie biało-czerwone lizaki zwane chitose ame (chitose- tysiąc lat) w specjalnym opakowaniu z wizerunkiem żółwia lub żurawia.
Święto Shichi-go-san jest swojego rodzaju ceremonia inicjacyjną. Dzieci przyprowadzone do świątyni zostają oddane w opiekę bóstwa. Rodzice w modlitwach proszą o ich długie, zdrowe i szczęśliwe życie. Wszystko w tym dniu ma symboliczne znaczenie: wiek dzieci- liczby te uważane są za szczęśliwe według japońskiej numerologii, długie chitose ame symbolizują długie życie, a wizerunki zwierząt umieszczone na opakowaniach odnoszą się do szczęścia i pomyślności. Sama data- 15- jest sumą liczb 3+5+7.
źrodła zdjęć: lowch.com, sogo-seibu.com