Shōgi (将棋) to japońska gra, o tych samych korzeniach co europejskie szachy. Jej początków możemy szukać nawet i w VI wieku naszej ery w Indiach, lecz wersja taka, jaką znamy dziś ukształtowała się koło wieku XVI.
Obecnie shōgi rozgrywane są na planszy 9 x 9 pól, a więc tylko nieco większej niż plansza szachowa. Figury również są podobne – odnajdziemy wśród nich znajomą wieżę, króla i gońca, a pozostałe postaci delikatnie różnią się od europejskiej wersji. Głębsze różnice między grami odkryjemy, gdy przyjrzymy się zasadom shōgi. W przeciwieństwie do szachów, tutaj figury nie są zbijane, lecz porywane i mogą być przywrócone na planszę. W shōgi jest też element całkowicie obcy europejczykom – promowanie figur. Odpowiednik awansu wojskowego pozwala niektórym jednostkom na zyskanie nowych możliwości ruchu, przydatnych podczas gry.
Shōgi jest drugą co do popularności grą planszową w Japonii. Jednak od niedawna zyskuje sympatyków na całym świecie. I tutaj Polska może się pochwalić niemałym sukcesem. W 2015 roku Karolina Styczyńska została pierwszą profesjonalną, niewywodzącą się z Japonii zawodniczką w shōgi.
Źródła zdjęć: abstractstrategygames.blogspot.com, freeimages.com, scheherazade.znadplanszy.pl