Trzy japońskie pejzaże

 

Każdy mieszkaniec Japonii wie, że istnieją w Japonii 3 najpiękniejsze miejsca widokowe zwane potocznie ”trzema japońskimi pejzażami”.

Pierwszy z nich to Itsukushima- wyspa słynąca ze znajdującej się na niej świątyni oraz brama świątyni- torii. Pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z VI w., jednak obecna zabudowa powstała w 1168 r. Całość konstrukcji świątyni jest nietypowa, gdyż opiera się na pomostach. Podobno ma to odniesienie do dawnych wierzeń, które uznawały Itsukushimę za świętą ziemię, na której zwykli ludzie nie mogą postawić nogi. Niezwykle widowiskowo wygląda brama świątyni- torii, która w czasie przypływu wygląda, jakby unosiła się na wodzie. Podczas odpływu do bramy można dojść pieszo, a zwiedzający zwykli wkładać monety w szpary powstałe w bramie oraz wypowiadać życzenia.

Drugim japońskim pejzażem jest mierzeja Ama-no-hishidate tzw. most do nieba, która łączy ze sobą brzegi zatoki Miyazu. Mierzeję porasta ok. 8 tys. sosen. Podobno najlepszy widok na mierzeję jest z otaczających ją wzgórz.

Ostatnim z japońskich pejzaży jest Zatoka Matsushima, którą tworzy 260 niewielki wysepek porośniętych sosnami. Wysepki przypominają morskie stwory, a podczas eksploracji okazuje się, że posiadają liczne tunele, jaskinie i arkady.