Nowy pomnik psa Hachiko i jego pana

Po ponad 100 latach czekania pies Hachiko (ハチ公) ponownie spotkał się ze swoim panem.

Symbol tokijskiej dzielnicy Shibuya, bohater znajdującego się tam pomnika z brązu, był psem rasy Akita, który przez 10 lat czekał na stacji na swojego pana, profesora Hidesaburo Ueno, po tym jak ten niespodziewanie zmarł. Początkowo pies nie wzbudzał wiele sympatii i zdarzało się, że był przeganiany z dworca, jednak po tym jak znajomy profesora rozpoznał Hachiko i napisał o nim artykuł w gazecie, pies stał się symbolem psiej wierności i oddania słynnym w całej Japonii. Na pamiątkę postawiono mu pomnik tuż przy wyjściu ze stacji Shibuya w centrum Tokio. Jest on najpopularniejszym miejscem spotkań w Tokio i ogromną atrakcją turystyczną.

Ta wzruszająca do łez historia dostała ostatnio nowe, nieco szczęśliwsze zakończenie. Na wydziale rolnictwa Uniwersytetu Tokijskiego, na którym wykładał pan Ueno, w marcu 2015 roku stanął nowy pomnik. Podczas uroczystej ceremonii odsłonięto pomnik Hachiko stojącego na tylnych łapach w radosnym uścisku ze swoim panem. Pomysłodawcą stworzenia pomnika jest profesor Masaki Ichinose z Wydziału Literatury Uniwersytetu Tokijskiego. Chciał on w ten sposób uczcić pamięć zarówno profesora, jak i jego psa. Autorem rzeźby jest Tsutomu Ueda, a środki na jej stworzenie pochodzą ze zbiórki publicznej.

Pomnik cieszy się niezwykła popularnością. Japończycy, którzy są świetnie zaznajomieni z historią Hachiko specjalnie przyjeżdżają na wydział, żeby zobaczyć pomnik. Trzeba przyznać, że widok psa, który po dziesięciu latach w końcu spotkał swojego pana sprawia, że łezka w oku się kręci.

źródło: en.a.u-tokyo.ac.jp, zdjęcie: tripadvisor.com