Najważniejszym świętem dla Japończyków jest Nowy Rok zwany Oshogatsu (tłum. pierwszy miesiąc roku). Okres świąteczny trwa od 1 do 3 stycznia i z reguły nie funkcjonują w tym czasie żadne firm ani sklepy (chociaż w ostatnich latach galerie handlowe obrały sobie 2 stycznia na dzień rozpoczynający wyprzedaże). W głównej mierze jest to czas przeznaczony na wypoczynek na łonie rodziny, na spotkania z najbliższymi, ale także na podsumowanie minionego roku.
Uporządkuj swoje sprawy!
Nowy Rok- nowy początek. Wszystkie sprawy i zadania z minionego roku powinny zostać sfinalizowane, długi oddane, kłótnie zakończone. Również otoczenie każdego Japończyka musi zostać uporządkowane. Wszystkie działania mają swoje znaczenie symboliczne. W każdym mieszkaniu pojawia się kagami mochi- dekoracja noworoczna składająca się z 2 ryżowych ciasteczek mochi, umieszczonych jedno na drugim oraz owocu kumkwatu na samym szczycie. Kagami mochi symbolizuje rodzinę, kolejno następujące po sobie pokolenia, którym ma zapewnić jej pomyślność na nadchodzący rok. Kagami mochi jest zjadane dopiero 11 stycznia, w dniu który nazywa się kagami-biraki (otwieranie kagami-mochi). Również wejście do domu zostaje udekorowane w specjalny sposób, przed drzwiami stawiane jest kadomatsu– specjalna kompozycja z sony i bambusa, która według dawnych wierzeń na przynieść szczęście i pomyślność mieszkańcom. Przygotowania muszą być zakończone 31 grudnia.
Sylwester na spokojnie…
Wieczór 31 grudnia zwany w Japonii omisoka spędza się w domu z najbliższymi. Najczęściej rodzina je wspólną kolację- obowiązkowo makaron soba- symbol długowieczności. O północy większość Japończyków przebywa w świątyniach buddyjskich, w których rozlega się 108 uderzeń dzwonów, tzw. joya-no kane. Dźwięk wydobywający się z dzwonów ma ponoć moc uwalniania człowieka od 108 złych pragnień, które człowiek nosi w sobie. Japończycy w tym czasie modlą się o zdrowie, szczęście i pomyślność w tym nowym roku.
Nowy Rok- nowy początek.
Nowy Rok rozpoczyna się w Japonii od złożenia sobie życzeń, a małe dzieci otrzymują od rodziców małe, pięknie zapakowane prezenciki, otoshidama (niewielkie sumy pieniędzy). Rodziny spożywają wspólnie osechi-ryori, tradycyjne noworoczne potrawy ułożone w specjalnych pojemnikach (jubako), które przypominają pola. Każda z potraw symbolizuje życzenie na nowy rok: ciastka mochi, czy bulion ozoni są jednocześnie prośbą o szczęście, pomyślność i sukcesy. Również tego dnia pije się Toso- specjalne sake, które ma zapewnić długowieczność i zatrzeć złe wspomnienia z poprzedniego roku.
Japończycy uważają, iż pierwszy dzień roku jest bardzo ważny i wyznacza kierunek na cały rok, więc dbają o to, by wypełniał ich spokój i pozytywne emocje. Starają się dużo śmiać oraz unikają jakiejkolwiek pracy (serwowane są jedynie wcześniej przygotowane potrawy). W ciągu 3 dni świątecznych odwiedza się bliską i dalszą rodzinę, spędza się miło czas i celebruje te kilka rodzinnych ,spokojnych dni.
Tradycyjnie do swoich krewnych i znajomych wysyła się kartki z życzeniami z specjalnym napisem- nenga– życzenia noworoczne. Każda kartka zakupiona na poczcie posiada swój numer, który automatycznie staje się także losem na loterii podarowanym Odbiorcy życzeń. W loterii można wygrać 10 tys. jenów, paczkę z regionalnymi specjałami, czy zestaw okazjonalnych znaczków noworocznych.