W japońskiej kulturze opakowanie jest tak samo ważne, jak jego zawartość. Wielkim nietaktem jest wręczenie komuś prezentu bez opakowania. Chociaż w Japonii podobnie jak na Zachodzie używa się w tym celu kolorowych toreb, papierów czy pudełek, to tradycyjnym sposobem jest zawinięcie przedmiotu w specjalną barwną tkaninę zwaną furoshiki.
Furoshiki ma swoje początki już w VIII wieku, czyli w epoce Nara. Wzorzyste tkaniny były używane przez użytkowników publicznych łaźni, czyli onsenów, do zawijania swoich ubrań. Z czasem z tego zwyczaju wykształciła się sztuka pakowania podarków.
Istnieje wiele rozmiarów furoshiki. Może być małe jak chusteczka do nosa lub duże jak prześcieradło. Dzięki różnorodności rozmiarów może być wykorzystane do opakowania dosłownie wszystkiego. W internecie dostępnych jest wiele stron, które krok po kroku opisują sposób składania tkaniny na różnych przedmiotach, takich jak pudełka czy butelki.
We współczesnej Japonii furoshiki jest najczęściej używane do pakowania bento, czyli pudełka na lunch. Papierowe lub plastikowe torby na zakupy są jednak wciąż wszechobecne. Była japońska minister środowiska, Yuriko Koike, postanowiła propagować ten ekologiczny sposób pakowania i nawet zaprojektowała własny wzór tkaniny.
Różnorodność i piękno wzorów furoshiki sprawia, że można nie tylko wybrać tkaninę pasującą do prezentu czy okazji, ale także użyć jej jako stylowe akcesorium i zrobić z niej chustkę na głowę lub torbę! A kto by nie chciał nosić takiej oryginalnej torebki, która nie dość, że jest ekologiczna, to jeszcze własnoręcznie zrobiona i z japońskim deseniem?
źródło: kimonoasobi.seesaa.net, kyoto-musubi.com