Noworoczne ozdoby – hagoita 羽子板

Grudzień to bardzo intensywny czas w Japonii. Podczas tego miesiąca wszyscy przygotowują się do obchodów największych w Japonii świąt, czyli Nowego Roku — Oshōgatsu お正月. Hagoita-Ichi (羽子板市) to kolejne zimowe wydarzenie, które można podziwiać w Tokio w dzielnicy Asakusa w dniach 16-19 grudnia. Jest to jarmark ozdobnych wioseł hagoita 羽子板.

Są to prostokątne drewniane małe wiosełka lub paletki, pochodzące z Japonii, służące współcześnie celom ozdobnym. Ozdabia się nimi mieszkanie zwykle w połowie grudnia, a chowa około 15 stycznia. Hagoita są często malowane, zwykle z lakierem, z symbolami pomyślności. Tradycja ta pochodzi z XVII wieku, kiedy to hagoita były wręczane w prezencie dziewczynkom i miały za zadanie symbolicznie „odbijać” złe moce. Rzemiosła dekoracyjne są jednak nadal bardzo popularne wśród miłujących tradycję Japończyków. Hagoita mają różne wzory i rozmiary, a co za tym idzie, także ceny. Najdroższe potrafią kosztować ponad 100 tysięcy jenów (ok. 3,800zł)!

121217asakusa

Wydarzenie jest znane wśród wszystkich mieszkańców różnych rejonów Japonii. Całości patronuje świątynia Senso-ji, jedna z najpopularniejszych w całym Tokio. To właśnie w jej granicach pod koniec każdego roku odbywają się targi, na których można nabyć między innymi (a może przede wszystkim) noworoczne dekoracje.

Oczywiście hagoita można kupić nie tylko na jarmarku w Tokio, lecz także na jarmarkach w innych miastach Japonii oraz online.

1849666-e1408875473219

źródła zdjęć: kmine.sakura.ne.jp, photozou.jp