Tajemnice japońskiego budownictwa – fusuma 襖

Pokój w japońskim stylu z przesuwanymi ścianami… Kto z nas nie chciałby spędzić czasu w takim klimatycznym miejscu? Z pewnością większość naszych czytelników wie, że tradycyjne japońskie mieszkanie różni się od tych, które znamy z Europy. Ze względu na klimat i dostępne materiały budowano mieszkania z drewna i bambusa, a zamiast okien czy ścian wstawiano lekkie, przesuwane drewniane panele obłożone papierem lub tkaniną. Typowe dla japońskiej architektury panele nazywane są fusuma 襖.

Fusuma

Ten element architektury pojawił się już w późnym okresie Heian (794-1185). Jednak to w epoce Edo (1603-1867), wraz z rosnącą popularnością ceremonii herbacianych, wzrósł również popyt na fusuma. W okresie Meiji (1868-1912) weszły do masowej produkcji.

Fusuma ma drewniany szkielet, obłożony papierem z przodu i z tyłu. Następnie nakłada się papier dekoracyjny lub papier z tkaniną. Na koniec przymocowuje się kolejną drewnianą ramkę wokół brzegów panelu.

Fusuma

W japońskim mieszkaniu pełni nie tylko funkcję ochrony przed zimnem i regulacji wilgotności powietrza, ale także dekoracyjną. Panele fusuma często są dekorowane rysunkami w tradycyjnym japońskim stylu, na przykład węglem, lub przepięknym tradycyjnym japońskim papierem washi 和紙. Mogą też być z łatwością wstawione lub wyciągnięte z szyn w mieszkaniu, dzięki czemu pomieszczenie można aranżować w dowolny sposób, czego nie da się zrobić mając murowane ściany. Fusuma są bardzo delikatne, ale nawet jeśli zdarzy się, że papier zostanie uszkodzony, można go z łatwością wymienić na nowy.

Źródła zdjęć: digestjapan.com, guideme.jp, m-reform.net