Takeshi Kitano laureatem francuskiego Orderu Literatury i Kultury

 

Japoński reżyser Takeshi Kitano (jap. Kitano Takeshi 北野 武), znany ze swoich kasowych filmów o japońskich gangsterach yakuza oraz kariery telewizyjnej, został członkiem francuskiej Legii Honorowej w uznaniu za swój wkład w sztukę współczesną.

W przyszły wtorek w Paryżu Kitano otrzyma od francuskiego rządu tytuł Oficera, czwartej rangi w Ordre national de la Légion d’honneur.

Legia Honorowa, założona przez Napoleona Bonaparte w 1802 r., jest najwyższym odznaczeniem we Francji, nadawanym wojskowym, cywilom, a także cudzoziemcom. Przyznawane jest w takich kategoriach jak nauka, kultura czy biznes. Tytuł ten posiada około 1,500 cudzoziemców, z czego 10% stanowią Japończycy, według informacji na stronie Ambasady Japonii w Paryżu.

Takeshi Kitano wyraził swoją radość i zaskoczenie otrzymaniem tytułu, a także obiecał dalej angażować się w przeróżne projekty i wykonywać je w swoim własnym stylu.

Według Jacka Langa, byłego ministra kultury Francji, Kitano „swobodnie przekracza granice pomiędzy gatunkami sztuki i przemienia zasady filmu, telewizji, literatury i sztuk performatywnych.”

Najsłynniejsze filmu Kitano to między innymi Zatōichi (2003), Hana-bi (1997), Kikujirō (1999) i Sonatine (1993).

 

 

źródła zdjęć: catchplay.com, tasteofcinema.com