Gloria Artis dla prof. Tokimasa Sekiguchi

W  poniedziałek w Krakowie srebrny medal Gloria Artis został przyznany wybitnemu tłumaczowi i znawcy literatury polskiej Japończykowi prof. Tokimasa Sekiguchi. Przełożył on na język japoński m.in. dzieła Herberta, Gombrowicza i Iwaszkiewicza. Odznaczenie przyznawane za zasługi dla kultury polskiej japoński literaturoznawca odebrał z rąk minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury

Jako młody człowiek Sekiguchi interesował się Europą i zamierzał zostać romanistą, specjalizującym się w języku i kulturze francuskiej. O zostaniu polonistą zadecydowało w jego przypadku spotkanie z prof. Shôichi Kimurą, wielkim lingwistą i slawistą, a także znakomitym tłumaczem literatury rosyjskiej i polskiej, uważanym za ojca polonistyki japońskiej. Prof. Sekiguchi uczył się polszczyzny w Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez wielu jest uważany za jednego z najpiękniej mówiących po polsku slawistów zagranicznych.

Prof. Sekiguchi został już uhonorowany innymi polskimi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP, a także dyplomem MSZ za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie.

źródło zdjęcia: m.krakow.gazeta.pl