Tamaseseri Matsuri

Grudzień jest miesiącem, który w Polsce od razu nasuwa na myśl Święta Bożego Narodzenia. I chociaż w Japonii ozdoby świąteczne widoczne są niemal na każdym kroku już od listopada, świętem, które celebruje się naprawdę jest raczej Nowy Rok (お正月 oshōgatsu).

Po Nowym Roku zaś w Japonii obchodzone jest kolejne, nieco osobliwe święto, które kryje w sobie wróżbę na rok następny.

Tamaseseri Matsuri (玉取祭) odbywa się każdego roku na początku stycznia w Fukuoce. Głównym wydarzeniem są zawody dwóch drużyn, składających się z odzianych jedynie w przepaski mężczyzn, którzy próbują odebrać sobie piłkę ważącą niemal 8 kilogramów. Jakby tego było mało, zawodnicy cały czas oblewani są zimną wodą.

Jedna ze wspomnianych drużyn zwie się Drużyną Ziemi (jej członkowie to ludzie zajmujący się rolnictwem), a druga Drużyną Wody (w jej skład wchodzą rybacy). Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza odda piłkę czekającemu przy bramie świątyni Hakozaki kapłanowi sintoistycznemu.

Wygrana zaś interpretowana jest jako wróżba: w przypadku zwycięstwa Drużyna Ziemi, nadchodzący rok da mieszkańcom obfite zbiory, a jeśli to Drużyna Wody stanie na podium, połowy będą obfite.

Źródła zdjęć: omatsuridaisukinipponjin.com, hakozakigu.or.jp