Tatuaże na Igrzyskach 2020 w Tokio

W 2014 roku jedna trzecia zagranicznych turystów wskazała onsen jako jeden z ich głównych powodów wizyty w Japonii, obok japońskiego jedzenia i zakupów. Jeśli jednak masz tatuaż, to musisz wiedzieć, że w Japonii do dziś tatuaże kojarzone są z yakuzą, zbrodniami i gangsterami. Z tatuażem możesz duży problem z korzystaniem z publicznych kąpielisk i gorących źródeł.

Niemal przed każdym onsenem można zobaczyć znak wypraszający gości z tatuażami

Ponad 50% japońskich hoteli nie wyraziło zgody na przebywanie na ich kąpieliskach osób z tatuażami – badania przeprowadziła Japońska Agencja Turystyczna. Badanie opierało się głównie na pytaniach „Czy przyjmiesz kogoś z tatuażami gdy będą one zaklejone naklejką?” „Czy wiesz z jakiego powodu ludziom przeszkadza gdy kąpie się z nimi ktoś wytatuowany?”. Pośród 581 hoteli, 56% stwierdziło, że czasem robią wyjątki dla gości z tatuażami, 31% stwierdziło, że nie wpuści takiej osoby, a 13% stwierdziło, że pozwalają gościom z tatuażami skorzystać z onsenu jeśli ich tatuaże są zakryte. Badanie wykazało również, że 47% respondentów stwierdziło, że niektórzy goście skarżyli się na korzystanie z urządzeń kąpielowych wraz z wytatuowanymi osobami.

Japończycy z tatuażami

 Możliwe, że wielu właścicieli onsenów nie zdaje sobie sprawy, jaką role mają one w innych kulturach. Olimpiada 2020 w Tokio może jednak całkowicie zmienić to podejście.

W związku z Igrzyskami Olimpijskimi do Japonii przybędzie mnóstwo sportowców z całego świata. Nie jest tajemnicą, że wielu z nich nosi tatuaże i z pewnością będzie je prezentowało nie tylko podczas zawodów, ale również poza nimi – zwiedzając miasto czy relaksując się w gorących źródłach. Przede wszystkim jednak do Japonii przyleci mnóstwo turystów chcących podziwiać na własne oczy rozgrywki. Z pewnością nie jeden z nich będzie miał jakiś tatuaż. Pewne jest również, że dzięki Igrzyskom do Japonii przyleci o wiele więcej turystów niż to zwykle bywa w sezonie letnim. Japońska Agencja Turystyczna zwróciła się w 2016 r. z oficjalną prośbą do właścicieli publicznych łaźni i gorących źródeł, aby zezwalali na użytkowanie swoich obiektów wszystkim turystom zagraniczny, również tymi z tatuażami. Czyżbyśmy byli świadkami początku rewolucji, dzięki której tatuaż, również na Japończyku, przestanie być w Japonii tabu?

pedestrian.tv, stripes.com, unilad.co.uk