Tenugui 手ぬぐい – praktyczny, estetyczny i wielofunkcyjny

 

Gdy latem temperatury sięgają ponad 30 stopni, Japończycy używają przeróżnych metod, aby się ochłodzić, o których pisaliśmy w naszej poprzedniej notce, Sposoby na upal według Japończyków. Wspomnieliśmy tam o handotaoru, czyli małym ręczniczku używanym do wycierania twarzy podczas upałów. Innym rodzajem niewielkiego ręcznika jest tenugui 手ぬぐい, jednak ma on o wiele więcej ciekawych funkcji.

Tenugui ma swoje korzenie w japońskiej tradycji. W odróżnieniu od tradycyjnych chusteczek, tenugui wykonany jest z cienkiej, bawełnianej tkaniny o prostokątnym kształcie. Wzór jest mały i powtarza się na całej powierzchni tkaniny lub jest duży i pojedynczy, na całej powierzchni. Wymiary wynoszą zwykle 35cm x 90cm.

Oprócz pełnienia funkcji ręcznika, na przykład po skorzystaniu z publicznej toalety, gdzie zwykle nie ma suszarki ani papierowych ręczników, ma wiele innych funkcji. Praktyczne wymiary pozwalają zrobić z tenugui na przykład fartuszek, temblak na chorą rękę, szalik czy czepek na głowę. Podobnie jak furoshiki, ze względu na ozdobne wzory może być również używany do pakowania prezentów. Te ze szczególnie pięknym wzorem można także oprawić w ramkę i ozdobić swoje mieszkanie.

W japońskich sklepach jest ogromny wybór tenugui. Każdy może wybrać odpowiedni dla siebie motyw. Są również różne warianty cenowe – od tych droższych, zaprojektowanych przez artystów i dizajnerów, do tych 100-jenowych do kupienia w sklepach typu Daiso. Jest to także wspaniały pomysł na pamiątkę z Japonii dla bliskich, ponieważ jest lekki i zajmuje niewiele miejsca. Wiele osób po pobycie w Japonii tak bardzo polubiło praktyczność tenugui, że nawet po powrocie do kraju nosi go ze sobą w torbie lub plecaku.

 

źródła zdjęć: locari.jp, kokoga-e.com, nerima-iwai.sakura.ne.jp