Sezonowe jedzenie jest jednym z fundamentów kuchni japońskiej, a lato w Japonii to czas na odświeżenie galaretek makaronowych. Tokoroten ところてん to rodzaj tradycyjnej japońskiej potrawy z makaronu, która jest spożywana w Japonii od ponad tysiąca lat. Uważa się, że makaron tokoroten po raz pierwszy przybył do Japonii w okresie Nara z Chin. Jednak proces zbierania, suszenia i wydobywania żelatyny z wodorostów tengusa 天草 był tak pracochłonny, że tokoroten był zarezerwowany tylko dla arystokracji. Zmieniło się to po odkryciu żelatyny kanten 寒天 w 1658 r. przez karczmarza, który wyrzucił trochę nadmiaru makaronu tokoroten i zobaczył, że makaron suszy się w arkusze kanten, które można przechowywać do późniejszego wykorzystania. Odkrycie to znacznie ułatwiło ludziom korzystanie z żelatyny kanten i wytwarzania tokoroten, które przekształciło się w popularną letnią przekąskę w mieście Edo (dzisiejsze Tokio) w okresie Edo.
Tokoroten serwuje się w formie galaretki, przygotowanej z wodorostów. Najczęściej wykorzystuje się wodorosty tegnusa. Galaretkę podaje się w formie pasków i nitek przypominających makaron. Aby uzyskać taką formę, najpierw należy ugotować wodorosty, później schłodzić je w lodówce. Następnie galaretkę należy pokroić i przecisnąć przez grube oczka maszynki, z której otrzymamy długie nitki. Smak galaretki może różnić się zależnie od regionu, z którego pochodzą wodorosty i jak sposobu podania.
Tokoroten jest chętnie wykorzystywany podczas diety ponieważ zawiera w sobie 99% wody dzięki temu jest daniem o niewielkiej zawartości kalorii. Jedzenie galaretki z wodorostów podczas odchudzania, nie tylko spowoduje utratę zbędnych kilogramów, ale pozwoli również na dostarczenie organizmowi cennych składników odżywczych zawartych w tych roślinach.
źródło zdjęć: www.rakuten.co.jp, www.warosu.org