Traditional dress – Kimono (Japanese Street Fashion )

Dziś publikujemy kolejny artykuł dotyczący mody na Japońskich ulicach powstały przy współpracy z Panem Piotrem Marchelem. Trzecia część zatytułowana „Traditional dress – Kimono” – serdecznie zapraszamy do lektury!

TRADITIONAL DRESS

Kimono – tradycyjny ubiór japoński o prostym kroju, w kształcie litery T, przypominający nieco szlafrok. Rękawy są długie i na całej długości bardzo szerokie – nawet do pół metra. Według tradycji, kobiety nie mające męża powinny nosić kimono o wyjątkowo długich rękawach, sięgających niemal podłogi. Szata jest owinięta wokół ciała, przy czym lewa strona powinna być zawsze na wierzchu. Całość ubioru uzupełnia szeroki pas wiązany na plecach, zwany obi. Jest kilka typów kimon, różnią się wymową symboliczną, niosą też przesłanie o charakterze interpersonalnym. Dobór ubioru zależy od wieku kobiety i jej stanu cywilnego, jak również od okazji. Najczęściej spotykanym rodzajem kimona, zwłaszcza porą letnią, jest Yukata – swobodne, letnie kimono bez podszewki, zwykle bawełniane, płócienne lub konopne. Yukaty przeznaczone są zarówno dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku.

Zdjęcia wykonane w Asakusie, dzielnicy Tokio, pełnej świątyń oraz straganów z licznymi pamiątkami. Widok japonki w kimonie to niezapomniane wrażenie, strój, dodatki, ich postawa oraz sposób chodzenia tworzą bajkowy obraz.

kimono 1 kimono 2 kimono 8

kimono 5 kimono 7 kimono 6

fot. MARCHELOVER

      Serdecznie zapraszamy na stronę  marchelover.com !