Moda po japońsku – znani projektanci – Kawakubo, Yamamoto, Kenzo

Bez wątpienia sposób ubierania się Japończyków jest jednym z najciekawszych i najbardziej różnorodnych na świecie. Z jednej strony można zauważyć jednolitość ubioru pracujących i uczących się Japończyków, którzy na co dzień do szkoły i pracy noszą jednakowe mundurki. Często jednak można spotkać osoby, które po godzinach bardzo lubią założyć odważniejsze stroje.  Dziś bliżej przedstawimy kilku najbardziej popularnych japońskich projektantów mody, którzy podbili już cały świat.

Rei Kawakubo – jap. 川久保 玲 Kawakubo Reiurodzona w 1942 roku w Tokio, jest japońską projektantką mody, założycielką Comme des Garçons. Mówi się, że jej ubrania są tak niepodobne do tego, co już było, że konkurencja nie potrafi tego nawet skopiować. Comme des Garçons specjalizuje się w anty-modzie. Asymetryczne kształty, postrzępione brzegi głównie w kolorze czarnym, szarym i białym. Obecnie zmieniła się jedynie kolorystyka, która stała się nieco bardziej bogata.

Rei Kawakubo i jej projekty

Yōji Yamamoto – jap. 山本耀司, Yamamoto Yōji, urodzony w 1943 r. w Tokio. Stawia na piękno i asymetryczną równowagę. Formy wychodzące spod jego dłoni są formami postmodernistycznymi. W większości jego projektów brzegi są nierówne, asymetryczne a tkaniny rozcięte i połączone ponownie w nietypowy sposób.

Yamamoto (z prawej) z modelką

Kenzo Takada – jap. 高田 賢三, Takada Kenzōurodzony  w 1939 roku w Himeji. Od zawsze dążył do ożywienia mody Europejskiej. Takada przybył do Paryża z odważnym pomysłem na swój indywidualny styl pełen energii, kolorów i pozytywnych wibracji. Stał się inspiracją; przełamał stereotypy europejskiej, eleganckiej mody, a marka z sezonu na sezon zaskakuje swoimi projektami. Jego marka, nosząca nazwę „Kenzo”, jest znana na całym świecie. 

Kenzo z modelkami noszącymi jego projekty

Kawakubo

Yamamoto

Kenzo

źródła zdjęć: hk.on.cc, read01.com, style.keedan.com