Trzy mądre małpy

 

Czy wiedzieliście, że wszystkim bardzo dobrze znane ”trzy mądre małpy”, które wykonują charakterystyczne gesty, pochodzą z Japonii? Tak naprawdę są one realizacją japońskiego przysłowia: ”nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego”. Małpa, która zakrywa oczy, więc ”nie widzi nic złego” to Mizaru (見猿), ta która zakrywa uczy, więc ”nie słyszy” nic złego” to Kikazaru (聞か猿), natomiast małpa, która zakrywa pysk, więc ”nie mówi nic złego” to Iwazaru (言わ猿).

Japońskie przysłowie jest częścią nauczania boga Wadziry: kto nie widzi zła, nie słyszy zła, nie mówi o złu, tym samym chroni się przed złem. Według buddyjskiego punktu widzenia trzy mądre małpy można interpretować jako ”nie szukaj i nie wytykaj błędnych czynów i słów innych ludzi, zacznij od siebie”. Niekiedy jednak w kulturze zachodniej wizerunek trzech postaci zakrywających usta, uszy i oczy jest interpretowany jako odwracanie się od zła, ciche przyzwolenie.

Najbardziej znanych przedstawieniem tego przysłowia jest XVII-wieczna rzeźba nad wejściem do stajni w sławnym chramie Tosho-gu w Nikko.