Kiedy?
Turystyczny pobyt w Japonii może być przyjemny podczas każdej pory roku. Ze względu na dużą rozpiętość kraju na linii północ-południe, w Japonii występuje spore zróżnicowanie pogodowe pomiędzy regionami.
Zimą…
Zimowa aura zdecydowanie zmniejsza liczbę turystów odwiedzających japońskie zabytki, pomimo tego, iż jest sucho i słonecznie. W północnej Japonii oraz wzdłuż wybrzeża panują idealne warunki dla sportów zimowych. Minusem zimowej wizyty w Japonii są zdecydowanie krótkie dni (słońce w Tokio zachodzi ok. godz. 17.00).
Wiosną…
Już pod koniec marca aura łagodnieje i zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki wiosny — zaczynają kwitnąć rośliny i drzewa. Jednak w połowie marca zaczynają się w Japonii ferie zimowe, co zdecydowanie wpływa to na wzrost ruchu turystycznego. Dlatego też za miesiąc, w którym najlepiej odwiedzić Japonię uważany jest kwiecień — ferie zimowe się kończą, a w większości regionów kwiaty wiśni są w pełnym rozkwicie. W maju, podczas tzw. Golden Week, odbywa się najwięcej podróży biznesowych do Japonii, ale ruch ściśle turystyczny nie jest zbyt wysoki. Jest to zapewne związane z faktem, iż zwykle od początku maja do połowy czerwca w Japonii trwa pora deszczowa.
Latem…
W lipcu i sierpniu w Japonii jest bardzo gorąco i wilgotno. Zdecydowanie przyjemniej, ze względu na wysokość, jest wtedy w regionie Hokkaidō, który jest oblegany przez miłośników aktywnego letniego wypoczynku. W tym okresie odbywa się również wiele festiwali, można także wspinać się na górę Fuji lub wypoczywać na plażach Okinawy. Z końcem lipca zaczynają się letnie wakacje szkolne, więc ruch turystyczny zdecydowanie wzrasta.
Jesienią…
Wrzesień przynosi ze sobą zagrożenie tajfunami, które nawiedzają najczęściej wybrzeża Okinawy, Kiusiu i Sikoku. Zwykle pogoda zmienia się na ok. 2 dni (silny deszcz i wiatr), a potem wraca do normy — jest gorąco i wilgotno. Zagrożenie tajfunem wpływa na spadek ruchu turystycznego. Zdecydowanie częściej turyści na podróżowanie wybierają październik — nie jest wtedy tak gorąco, ale nadal ciepło i — z racji pory roku — przyjemnie kolorowo. Najczęściej jednak to listopad jest najlepszym miesiącem jesiennej pory na wizytę w Japonii. Klimat jest suchy i łagodny, a aspekty wizualne jesieni są spektakularne w wielu regionach kraju.
Jak?
Samemu…
W mapy i przewodniki po Japonii możemy wyposażyć się jeszcze przed wylotem z Polski. Możliwe, iż jest to jedyna szansa na zwiedzanie Japonii w oparciu o polskojęzyczny przewodnik. Obecnie istnieje szeroki wybór przewodników, które nie tylko wskazują co warto zobaczyć, lecz zawierają również szereg pomocnych i istotnych informacji odnośnie samego pobytu (polecane: przewodniki Lonely Planet i National Geographic). Na miejscu w przewodniki możemy się zaopatrzyć na lotnisku, a także w hotelach, jednak będą to przewodniki po angielsku. Mapy w poruszaniu się po ulicach np. Tokio na niewiele się przydają (ulice nie mają nazw), lepiej dokładnie zapoznać się z planem metra.
Należy pamiętać, iż Japończycy pomimo, iż znają w większości angielski, zdecydowanie wolą rozmawiać po japońsku. Podstawowe zwroty i słowa można odnaleźć na naszej stronie w Mały słownik japoński.
Niesamowitym ułatwieniem jest fakt, iż nazwy firm i sklepów z reguły pisane są po japońsku i po angielsku. Podobnie jest z nazwami i cenami towarów w sklepach.
Bardzo dobrym pomysłem jest zwiedzanie np. Tokio za pomocą Tokio Hato Bus Sightseeing. Trasa Hato Bus obejmuje najbardziej interesujące miejsca w mieście. Program wycieczek Hato Bus może być dowolny. Organizacja wycieczki wymaga zebrania kilkunastoosobowej grupy. Cena biletu za całodniową wycieczkę od osoby wynosi: dorosły- 9,900 jenów, dziecko- 6,600 jenów i obejmuje również lunch. Informację o Hato Bus możecie znaleźć tutaj.
Inny, równie atrakcyjny sposób zwiedzania Tokio oferuje linia kolejowa Yamanote Line, która ma trasę wokół miasta, dzięki czemu możemy zobaczyć całe Tokio przez szybę pociągu. Jeżeli zainteresowało nas jakieś miejsce, możemy wysiąść z pociągu, aby dokładniej się mu przyjrzeć, a następnie wsiąść do kolejnego pociągu, nie tracąc biletu. Trochę informacji tu.
Zorganizowane wycieczki…
W Japonii istnieje szereg firm, które zajmują się organizacją wycieczek, zapewniając transport, zakwaterowanie, wyżywienie, a także anglojęzycznego przewodnika. Istnieje szeroka oferta wycieczek tematycznych: anime, onsen, wycieczki piesze lub wycieczki po parkach rozrywki. Niekiedy oferowane przez firmy ceny noclegu lub pakiety atrakcji są o wiele niższe, niż jesteśmy w stanie uzyskać podróżując na własną rękę. Warto zapoznać się z ofertą kilku biur podróży: Fuji Academy Tours, My Tokio Guide, All Japan Tours, Japan Experience.
źródła zdjęć: womanandhome.com