Japoński Dzień Kobiet – White Day ホワイト・デー

Japońskie Walentynki to właściwie nie święto zakochanych, a święto mężczyzn. Zostają oni obsypywani czekoladkami od swoich współpracownic, koleżanek, żeńskiej części rodziny, nie wspominając już o ukochanych. Japonki co roku w lutym wydają ogromne sumy na czekoladki, które powinny wręczyć nie tylko z miłości, ale też obowiązku i koleżeństwa. Na szczęście dokładnie miesiąc później, 14 marca, panowie mają okazję się zrewanżować podczas White Day ホワイト・デー, czyli „białego dnia”.

12841187_869525113192842_7992902191044855321_o

Święto to jest dość nowym „wynalazkiem”, ponieważ zostało wymyślone przez Ogólnokrajową Spółdzielnię Przemysłu Cukierniczego (全国飴菓子工業協同組合) w 1978 roku i dzisiaj jest obchodzone nie tylko w Japonii, ale również w Korei Południowej, Chinach, na Tajwanie i Hongkongu. W ciągu lat ten „dzień odwdzięczania się za walentynkowe czekoladki” przybierał różne nazwy, które producenci słodyczy sprytnie używali, aby sprzedać swoje produkty. I tak „White Day” miał również nazwę „Marshmallow Day” („Dzień Pianek”) czy „Candy Day” („Dzień Cukierków”).

Jest wiele słodyczy, które uważa się za „tradycyjne” prezenty w dniu tego święta – pianki, cukierki, lizaki, ciasteczka, ciasta, biała czekolada, a nawet upominki, takie jak bielizna czy biżuteria. Co ciekawe, tradycyjnie w tym dniu nie wręcza się czekoladek, ponieważ są one prezentem zarezerwowanym na Walentynki. Panuje ogólna zasada – im bardziej urocze, tym lepsze.

Prezent powinien wartością przewyższać wartość czekoladek, które mężczyzna otrzymał w Walentynki. Ostatnio na japońskich blogach można również przeczytać o tym, jakie uczucia żywi do ciebie chłopak, od którego dostałaś słodycze. I tak na przykład jeśli dostałaś pianki, to nie darzy cię zbytnią sympatia, jeśli ciastka – ceni sobie waszą przyjaźń, ale nie chce niczego więcej, a jeśli cukierki, to jesteś jego wielką sympatią.

źródło zdjęć: punipunijapan.com; tokyopop.com; japanlover.me