Cytrusowa kąpiel i dynia, czyli zimowe przesilenie – tōji 冬至

Zima potrafi być długa i ciężka, jednak w Japonii jest wciąż żywa tradycja, która pozwala się przygotować fizycznie i psychicznie do tej surowej pory roku. Astronomiczny początek zimy jest obchodzony jako święto w różnych krajach Azji, w tym również Japonii. Wypada zwykle około 21 lub 22 grudnia i nosi nazwę tōji 冬至.

Jest to najdłuższa noc w roku i według Japończyków również dzień, od którego temperatura będzie coraz niższa. Innymi słowy, jest to symboliczny początek zimy. Japończycy w tym czasie dokonują różnych „rytuałów”, które tradycyjnie miały ułatwić przetrwanie zimy w zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Potrawy z dyni i inne rzeczy z głoską n

Bardzo popularną potrawą w ten dzień jest gotowana dynia japońska – kabocha. Dawniej zima oznaczała brak świeżych warzyw w diecie, dlatego był to jeden z ostatnich dni, aby cieszyć się ich smakiem. Dodatkowo, dynia ma dużo drogocennych składników odżywczych, które pomagają uchronić się przed przeziębieniem. Można ją zjeść saute lub z czerwoną fasolką adzuki.

Inne rodzaje jedzenia, które Japończycy lubią zjeść w ten dzień, to takie, które zawierają głoskę n, np. konnyaku, udon, ninjin (marchewka). W japońskim n (ん) wymawia się podobnie jak un (運), czyli szczęście, są to więc potrawy, które powinny je przynieść w ten szczególny, najkrótszy dzień w roku.

Kąpiel w cytrusach yuzu

Tym, co najbardziej kojarzy się Japończykom z dniem zimowego przesilenia, jest relaksująca i aromatyczna kąpiel z całymi cytrusami yuzu. Jest to zwyczaj znany już od XVIII wieku. Yuzu ma w symbolicznym znaczeniu pomóc w rozwiązaniu problemów i przywoływać szczęście. Olejek eteryczny z owoców podobno ma wygładzający efekt na skórę. Kąpieli z yuzu (zwanej po japońsku yuzuyu 柚子湯) można zażyć w domowym zaciszu lub udać się w ten dzień do jednej z licznych w Japonii publicznych łaźni, które z tej okazji często umieszczają yuzu w wodzie. Poza dobrym działaniem na ciało, aromat yuzu ma również zbawienny wpływ na ducha. Tradycja mówi, że każdy, kto tego dnia zażyje kąpieli yuzuyu, nie złapie przeziębienia przez cały następny rok.

 

źródła zdjęć: geinou-ura.com, city.awara.lg.jp, mainichi.jp