Znamy imiona maskotek Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich

W niedzielę 22 lipca ogłoszono imiona maskotek Igrzysk Olimpijskich oraz Paraolimpijskich, które odbędą się w 2020 roku w Tokio: robocik w granatowo-białą szachownicę otrzymał imię Miraitowa (ミライトワ), natomiast postać w biało-różową kratkę to Someity (ソメイティ).

Miraitowa i Someity – maskotki Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020

Imię maskotki olimpijskiej to połączenie dwóch japońskich słów: mirai (未来) – przyszłość, oraz towa (永遠) – nieskończoność. Wygląd postaci inspirowany był oficjalnym logiem Igrzysk. Uosabiać ma jednocześnie tradycję i innowację, a jego imię „zostało wybrane, by promować przyszłość pełną nieskończonej nadziei w sercach ludzi z całego świata”. Miraitowa obdarzony jest także supermocami i potrafi się teleportować.

Paraolimpijczyków będzie zagrzewać do walki Someity, której wygląd i imię inspirowane były odmianą wiśni zwaną Someiyoshino (染井吉野), jednak nazwa robocika brzmi także jak angielska fraza „so mighty”. I taka właśnie zdaniem organizatorów jest ta postać – zazwyczaj spokojna, ale gdy trzeba, potrafi być bardzo waleczna i silna. Podobnie jak Miraitowa, Someity również dysponuje supermocami: telepatią, telekinezą oraz „zdolnością do rozmawiania z kamieniami i wiatrem”.

Odrzucone projekty maskotek

Maskotki zostały zaprojektowane przez urodzonego w Fukuoce artystę Ryo Taniguchiego i wybrane przez japońskich uczniów szkół podstawowych w konkursie trwającym od 11 grudnia 2017 do 22 lutego 2018. Ich nazwaniem zajęła się firma „ZYXYZ (Jizaizu)”, która odpowiedzialna była także za nadanie imion czterem sówkom śnieżnym – maskotkom Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano w roku 1998.

źródła zdjęć: j-cast.com, daily.co.jp, wikipedia.org