Źródło srebrnego bogactwa Japonii

Kopalnia srebra Iwami Ginzan (石見銀山) została założona w 1526 roku. Położona na północ od Hiroszimy, na wyspie Honsiu była swego czasu największą japońską kopalnią srebra. Odkrył ją bogaty kupiec Kamiya Jutei i zastosował w niej koreańską metodę wydobycia zwaną haifukiho. Szacuje się, że w XVI w. naszej ery jej wydobycie (38 ton rocznie) stanowiło jedną trzecią całego srebra na świecie.

W pobliżu kopalni rozwinęło się miasto Omori (大森), w którym mieszkali kupcy, samurajowie, rzemieślnicy i mnisi. Wydobywane srebro miało wielki wpływ na rozwój regionu i kraju, dlatego w okolicy pojawiło się wiele świątyń i zamieszkały zamożne rody, a Omori pojawiało się nawet na mapach europejskich podróżników.

Kopalnia została zamknięta w 1923 roku, po prawie 400 latach działania. Nie była w stanie sprostać konkurencji na międzynarodowym rynku, nawet próby zmiany wydobywanego surowca nie uratowały Iwami Ginzan. Dzisiaj kopalnia srebra służy jako pamiątka po czasach dawnej świetności. Jest wielką atrakcją turystyczny, a w okolicy pojawiło się wiele muzeów historycznych. W mieście Omori można również zobaczyć doskonale zachowane domy bogatych rodzin. W roku 2007 Iwami Ginzan została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Źródła zdjęć: travel.gaijinpot.com, into-you.jp