Zabytek który uratowano przed zapomniem

Zamek Shuri (首里城) to jeden z bardziej znanych zamków japońskich. Nie ma pewności co do czasu jego pierwotnej konstrukcji – szacuje się, że powstał między XIII a XIV wiekiem. Dzięki archeologom wiemy, że pod koniec XIV wieku stał już na swoim miejscu. Położony na wyspie Okinawa (沖縄本島) był wielokrotnie niszczony przez pożary i odbudowywany przez szlachetne rody.

Gdy w końcu, w 1928 roku został uznany za skarb narodowy i zadbano o jego konserwację, nadeszła II Wojna Światowa. Podczas Bitwy o Okinawę w 1945 roku został całkowicie zniszczony, a resztki dóbr kultury, które ocalały, rozgrabiło wojsko amerykańskie. Część z nich została później odzyskana, co do części wciąż trwają rozmowy. Po wojnie i po końcu amerykańskiej okupacji zaczęto powoli myśleć o odbudowie zamku. Ta oficjalnie ruszyła dopiero w 1980 roku.

Przy odbudowie jedynymi materiałami o które można było się oprzeć, były znikomej ilości fotografie i opisy, zaś w przeważającej części: wspomnienia ludzi, którzy widzieli zamek przed wojną. Dzięki wspólnemu wysiłkowi odbudowa została zakończona w 1992 roku. Do dziś zamek Shuri pozostaje wielką atrakcją, a w roku 2000 został nawet wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Źródło zdjęć: dziedzictwounesco.blogspot.com