Dzień Dziewczynek w Japonii – Hina-matsuri

W Polsce Dzień Kobiet obchodzimy corocznie 8 marca. Jak wygląda ten dzień w Japonii? Zacznijmy od tego iż obchodzony jest pod nico inną nazwą i kilka dni wcześniej.

Hina-matsuri雛祭 ) – Święto Lalek, Święto Dziewcząt, obchodzone w Japonii w dniu 3 marca. Dzień ten przypada w sezonie kwitnienia brzoskwiń (według kalendarza księżycowego), bywa on również nazywany Momo-no Sekku (Świętem Brzoskwiń). Jest to dzień modlitwy w intencji dobrobytu dziewcząt – w trosce o ich zdrowie, właściwy rozwój fizyczny, powodzenie i szczęście.

Większość japońskich rodzin – tych, w których są dziewczęta – wystawia z tej okazji hina-ningyō (雛人形), czyli specjalny zestaw lalek. Zestaw podstawowy to figurki pary cesarskiej, ale pełen komplet składa się aż z 15 lalek. Lalki hina są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeżeli to niemożliwe, dziadkowie lub rodzice kupują go dziewczynce na jej pierwsze święto Hina-matsuri. Różne elementy zestawu otrzymują dziewczynki również w formie prezentów od dalszej rodziny i znajomych.

Istnieją również specjalne potrawy (słodycze) przygotowywane na to właśnie święto min. są to przeróżne rodzaje ryżowych ciasteczek, również shiro-zake, czyli słodkie i łagodne, białe ryżowe wino a także chirashi-zushi (sushi porozsypywane).