Dzień Dziewczynek – Hina-matsuri ひな祭り

3 marca w Japonii we wszystkich domach, w których mieszkają dziewczynki, obchodzone jest uroczyste święto zwane Dniem Dziewczynek lub Świętem Lalek (jap. Hina-matsuri ひな祭り). Ponieważ dzień ten przypada w sezonie kwitnienia brzoskwiń, bywa on również nazywany Momo-no Sekku (jap. 桃の節句, czyli Świętem Brzoskwiń).

Tego dnia odmawiane są modlitwy za zdrowie i szczęście dziewczynek, zaś najważniejszym elementem święta jest wystawienie w każdym domu na specjalnym ołtarzyku lalek Hina-ningyō ひな人形.

Lalki pary cesarskiej Hina-ningyō

Jest to specjalny zestaw, który składają się z minimum dwóch lalek – Cesarza i Cesarzowej ubranych w szaty w stylu ery Heian 平安時代 (794-1185). Zgodnie z ustalonymi zasadami i tradycją można dodać poniżej Cesarza i Cesarzowej kolejną platformę, na której umieszcza się 3 pomocników pary cesarskiej. Oczywiście można dodawać kolejne platformy, tj. na trzeciej od góry można ulokować 5 muzyków, na czwartej od góry- 2 ministrów, na piątej- 3 strażaków. To daje nam liczbę aż 15 lalek, jednak jeżeli chcemy mieć pełny komplet należy go uzupełnić jeszcze o 2 muzyków na trzeciej od góry platformie. Ze względu na metraż mieszkań w Japonii, często cały komplet po prostu się w nim nie mieści. Poza tym lalki to naprawdę kosztowny wydatek, dlatego obecnie najbardziej popularny jest zestaw minimalny. Hina-ningyō często jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zazwyczaj rodzice kupują córce zestaw lalek na jej pierwsze Hina-matsuri.

Świąteczne specjały Święta Dziewczynek

W Hina-matsuri dziewczynki jedzą specjalne ryżowe specjały mające im zapewnić pomyślność. Główne danie to chirashi-zushi ちらし寿司 (sushi w wielkiej misce, udekorowane rybami, krewetkami, rożnymi warzywami i jajkiem). Na deser podawane są ciasteczka ryżowe – hishi mochi 菱餅 (różowo-zielono-białe ciastko mochi z kleistego ryżu) i hina arare ひな あられ (drobne chrupki ryżowe). Do tego pije się shirozake, czyli dosłownie „białe sake” z ryżu. Jednak trzeba uważać, żeby dziewczynki się nie upiły, bo ten alkohol może mieć nawet 10%!

Lalki, sushi i słodycze – wygląda na to, że święto dziewczynek jest naprawdę miłe i sympatyczne. Jednak trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Gdy tylko święto Hina-Matsuri się skończy, należy czym prędzej schować Hina-Ningyo, ponieważ mówi się, iż w przeciwnym wypadku dziewczynka późno wyjdzie za mąż.

 źródła zdjęć: asahi.com, minamura.jp, toyokeizai.net