Japońscy wojownicy – ninja 忍者, samurai 侍 i rōnin 浪人

 

Japońscy wojownicy, mimo że już nie zamieszkują Kraju Kwitnącej Wiśni od czasów restauracji ery Meiji (1868), wciąż są inspiracją dla artystów oraz autorów książek, gier i komiksów. Czym jednak tak naprawdę różnią się pomiędzy sobą tak dobrze nam znani samurai i ninja? Do odpowiedzi na to pytanie przydatna będzie krótka charakterystyka najpopularniejszych wojowników wywodzących się z Japonii. Dowiemy się  jakie posiadają cechy, czym się różnią od siebie, co oznaczają ich nazwy a także jakiej używali broni.

  • Ninja (忍者 ) jest to ekspert specjalizujący się w szpiegowaniu, zamachach i sztukach walki. Wojownicy działali od okresu Kamakura do okresu Edo. Poprawne japońskie określenie to shinobi-no-mono ( 忍の者), jednak słowo ninja (忍者) rozpowszechniło się szerzej ze względu na łatwiejszą wymowę. Ninja oznacza człowieka wyszkolonego w sztuce bycia niewidocznym, zaś ninjutsu (忍術) oznacza umiejętność bycia niewidocznym. Ninja posługiwali się wieloma rodzajami broni, poczynając od mieczy ninja-tō, poprzez noże, gwiazdy shuriken, kończąc na sztucznych pazurach.

lgf01a201405170400

  • Samurai () nazwa pierwotnie oznacza służyć panu– pierwotnie świta służąca najwyższym dostojnikom japońskim, także gwardia cesarska (gosho-zamurai). Symbolem pozycji samurajów była samurajska szabla katana i krótki miecz wakizashi, razem stanowiące komplet zwany daishō. Ich noszenie było prawem i obowiązkiem japońskich wojowników. Samuraje byli silnie związani ze swoimi mieczami i otaczali je głęboką czcią.

  • Rōnin浪人) – w dosłownym tłumaczeniu , człowiek-fala, który, tak jak ona, toczy się tam, dokąd powiedzie go los. Pierwotnie, w okresach Nara i Heian, termin ten określał sługę, który uciekł od swojego pana. W okresie 1185-1868, terminem tym nazywano bezpańskich samurajów. Samuraj zostawał rōninem, gdy jego pan stracił majątek lub poparcie suwerena i tym samym przywileje, albo gdy pan zginął. Rōnin był dyskryminowany przede wszystkim przez innych samurajów, którzy brali mu za złe jego osobistą wolność i związany z nią tryb życia. Rōnina można było często rozpoznać po jego fryzurze: jego włosy nie były, w przeciwieństwie do samuraja, gładko przyczesane czy też wygolone nad czołem.

 

 

źródła zdjęć: pixabay.com, namu.wiki, p.laoz.net, dailynewsagency.com